Με «σερβιτόρο» τον Χέστατ συνέχισε την επέλαση!

Η Πάφος κέρδισε με 3-1 τη Δόξα εντός έδρας για την 20η αγωνιστική. Δύο γκολ ο Ζάιρο, ένα ο Κανέ, ενώ μοίρασε τρεις ασσίστ ο Χέστατ. Μείωσε προσωρινά με αυτογκόλ του Μπάιριτς η ομάδα από την Κατωκοπιά. Στους 44 βαθμούς η Πάφος και την 2η θέση, αναμένοντας το αυριανό ματς του ΑΠΟΕΛ, ενώ η Δόξα παρέμεινε στους 12. Την επόμενη αγωνιστική οι γαλάζιοι παίζουν εκτός έδρας με την Ομόνοια, η ομάδα του Μπασάντρε υποδέχεται την Ανόρθωση.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διάθεση της Πάφου να κρατήσει μπάλα, να κυκλοφορήσει και να κλείσει τη Δόξα στο δικό της μισό. Εντούτοις οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να φτάσουν πρώτοι πιο κοντά στο γκολ, αφού η κεφαλιά του Ογιάλα στο 6ο λεπτό έφυγε λίγο έξω.

Οι γαλάζιοι του Μπεργκ παρέμειναν πιστοί στο πλάνο τους, κουβαλούσαν την μπάλα πότε από τη μια πότε από την άλλη πλευρά και με την ταχύτητα των Ζάιρο και Σεμέδο έψαχναν το πολυπόθητο 1-0.

Στο 11ο λεπτό ο πρώτος σκόρερ της Πάφου, ο Ζάιρο, με το 15ο φετινό του τέρμα άνοιξε το σκορ στο «Στέλιος Κυριακίδης» μετά από την έξοχη κάθετη του Χέστατ. Απέναντι στον Σισκόφσκι ο Βραζιλιάνος δε λάθεψε και άπαντες το πανηγύρισαν έξαλλα.

Μετά από αυτή την εξέλιξη δεν είχαμε ανατροπή εικόνας στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και η Δόξα στην αντεπίθεση έψαχνε την ισοφάριση. Και στο 24’ την άγγιξαν οι φιλοξενούμενοι, μιας και το σουτ του Ασάντε κόντραρε και έφυγε λίγο έξω.

Η Πάφος δεν επέτρεψε παρόμοια φάση στα επόμενα λεπτά, για να έρθει ο Ζάιρο στο 33’ και να κάνει το 2-0 μετά από μια ατομική προσπάθεια. Δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Βραζιλιάνο, μεγάλο πλέον ήταν το προβάδισμα της ομάδας του Μπεργκ.

Όμως το συγκρότημα του Μπασάντρε αρνήθηκε να παραδοθεί εύκολα, μείωσε στο 37’ μετά από αυτογκόλ του Μπάιριτς και στο 39’ είχε δοκάρι με τον Ασάντε. Ουσιαστικά μετά το 2-0 και το 33ο λεπτό η Δόξα ανέβασε απόδοση, έγινε πιο απαιτητική και έφτασε μια ανάσα από το να φέρει το ματς στα ίσα.

Το 2-1 έμελλε να ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με τα συγκεκριμένα 45 λεπτά να χαρίζουν θέαμα, γκολ και χαμένες ευκαιρίες.

60%-40% η κατοχή. 2-5 οι τελικές, 2-2 στον στόχο. 3-1 τα κόρνερ. Αυτά ήταν και τα κυριότερα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ μέρους η Δόξα έκανε δύο αλλαγές, η Πάφος συνέχισε με τους ίδιους 11 και στο 47’ είχε τεράστια ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ. Ωστόσο ο Σεμέδο νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σισκόφσκι, ενώ η κεφαλιά του Ναμ στο 56’ έφυγε ψηλά άουτ.

Η Δόξα δεν είχε βρει χώρους να απειλήσει, η Πάφος κρατούσε το προβάδισμά της και ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο στο δεύτερο 45λεπτο. Και μάλιστα στο 62’ ο Κανέ έκανε το 3-1 με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δίνοντας εκ νέου αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Οι γαλάζιοι απείλησαν και με τον Ναμ στο 63’ ωστόσο ο Σισκόφσκι απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ στο 65’ ο Τιντζανί με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Ολαθάμπαλ σε μια δύσκολη απόκρουση που έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Ο ρυθμός γενικότερα ήταν πολύ γρήγορος, οι δύο ομάδες επιχειρούσαν να φτιάξουν φάσεις και τα 4 γκολ (αλλά και οι ευκαιρίες) στα πρώτα 65 λεπτά αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.

Η Δόξα μετά το 70’ ανέβασε τη δική της απόδοση, είχε κάποιες προϋποθέσεις για να μειώσει στο σκορ αλλά η Πάφος που διαθέτει μπόλικη ποιότητα είχε τον τρόπο να διαχειριστεί αυτή την φορά τη διαφορά δύο τερμάτων. Στο 82’ ο Σόμπτσικ έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα του Θωμά Χατζηβασιλείου δεν έμελλε να αλλάξει κάτι, έτσι η Πάφος κέρδισε με 3-1 τη Δόξα και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο φτάνοντας τους 44 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 12. Την επόμενη αγωνιστική (21η) η Πάφος θα παίξει εκτός έδρας με την Ομόνοια, η Δόξα θα υποδεχθεί την Ανόρθωση.

52%-48% η κατοχή, 6-7 οι τελικές, 5-4 στον στόχο. 4-5 τα κόρνερ. Τα τελικά στατιστικά του αγώνα αυτά ήταν και στο «Στέλιος Κυριακίδης» οι δύο ομάδες χάρισαν γκολ και θέαμα.

Πάφος: Ολαθάμπαλ, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Χέστατ (87' Παλάσιος), Ζουνίνιο, Ναμ, Μπάιριτς, Πελάζιο.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (66'Ίλιτς), Ασαμόα (86'Παυλίδης), Ογιάλα, Καραμανώλης (46'Μέσκα), Φασουλιώτης (46'Τιντζανί), Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς (66'Σόμπτζικ).