Ομόνοια-Πάφος 0-0: «Χ»αμένες και οι δύο!

Ομόνοια και Πάφος έμειναν στο ισόπαλο 0-0 για την 21η αγωνιστική. Ένα ματς που είχε φάσεις, ρυθμό αλλά όχι νικητή. Οι πράσινοι έφτασαν τους 35 βαθμούς (ισοβαθμία με Απόλλωνα), ενώ οι γαλάζιοι τους 45 (στο -1 από τον 2ο ΑΠΟΕΛ).

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά είχαν ένα γρήγορο ρυθμό με δύο μεγάλες φάσεις. Μεγαλύτερη το δοκάρι της Πάφου στο 2ο λεπτό, αφού το πλασέ του Τάνκοβιτς ανακόπηκε προ της γραμμής από τον Γιούστε και στην συνέχεια η μπάλα κτύπησε στην κάθετη δοκό για να την μαζέψει ο Φαμπιάνο. Δύο λεπτά αργότερα (4’) ο Κακουλλής έκανε το σουτ, κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Ομόνοια.

Μέχρι το πρώτο 15λεπτο βλέπαμε πολλές προϋποθέσεις για ευκαιρίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά στην συνέχεια κάπως έπεσε ο ρυθμός. Ναι μεν αμφότερες οι ομάδες έδειχναν επιθετική διάθεση και ήθελαν να δημιουργήσουν φάσεις, ωστόσο τα λάθη στις μεταβιβάσεις χαλούσαν τις όποιες προσπάθειες.

Στο 28’ η Πάφος απώλεσε τεράστια ευκαιρία για το 0-1, αφού πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα όμως ο Ζάιρο απέναντι από τον Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα έξω.

Μέχρι το τέλος των πρώτων 45’ η εικόνα αυτή ήταν (με εξαίρεση την φάση που γράψαμε πιο πάνω) και τα δύο γεγονότα που χρήζουν αναφοράς είναι ο τραυματισμός του Κακουλλή (μυϊκός) που τον ανάγκασε να αποχωρήσει με κλάματα από τον αγωνιστικό χώρο και ένα πλασέ του Φελίπε που έδιωξε με τα πόδια ο Ίβουσιτς.

4-3 οι τελικές, από 1 στον στόχο. 4-1 τα κόρνερ και 44%-56% η κατοχή της μπάλας. Αυτά ήταν τα στατιστικά του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ μέρους οι πράσινοι έκαναν δύο αλλαγές, αφού ο Φερέρα έβαλε στο γήπεδο τους Ανσαριφάρντ και Λοϊζου. Εκτός τον Κακουλλή, στα αποδυτήρια έμεινε και ο Κίτσος.

Στο 50’ ο Ιρανός φορ των γηπεδούχων τελείωσε άστοχα μια φάση που βρήκε, ενώ στο 51’ ο Μπέζους έχασε καλή ευκαιρία αφού το πλασέ του έφυγε λίγο έξω.

Οι γαλάζιοι μετά από το 55’ επιχειρήσαν να ανεβάσουν στροφές, έπαιζαν πιο γρήγορα και στο 57’ απώλεσαν σπουδαία ευκαιρία μιας και το πλασέ του Ζάιρο εντός περιοχής σταμάτησε πάνω στον εντυπωσιακό Φαμπιάνο. Σε μια περίπτωση που και οι δύο έδειξαν την ποιότητά τους και το 0-0 παρέμενε στο ΓΣΠ.

Στο 63’ το συγκρότημα του Μπεργκ είδε τον Κανέ να τελειώνει την φάση μέσα στην περιοχή της Ομόνοιας αλλά ο παίκτης που είναι δανεικός από τον Ολυμπιακό Πειραιώς αστόχησε.

Κάπου εκεί ο Φερέρα έκανε άλλη μια κίνηση (Μπασιρού αντί Κασάμα), η Ομόνοια έδειχνε να μην μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες και έτσι οι γηπεδούχοι έπρεπε να βάλουν περισσότερη φαντασία στο παιχνίδι τους.

Σκορ δεν είχαμε στο στάδιο της πρωτεύουσας, η κλεψύδρα του χρόνου άδειαζε και την κατοχή την είχε κατά κύριο λόγο η Πάφος. Στο 72’ σπατάλησαν οι γαλάζιοι άλλη μια καλή φάση, αφού ο Ζουνίνιο έπιασε το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο στην κλειστή του γωνία απομάκρυνε.

Η Ομόνοια στο 85’ έχασε με αναγκαστική αλλαγή και τον Ψάλτη, έτσι μαζί με τον Κακουλλή μπήκαν στο ιατρικό δελτίο ενόψει και της συνέχειας. Δύο λεπτά αργότερα (87’) είχαμε και την πρώτη κίνηση για τον Μπεργκ και την Πάφο. Έξω ο Χέστατ, μέσα ο Αμπντουραχίμι.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 89’ αφού ο Ανσαριφάρντ έπιασε το πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Στην συνέχεια το σουτ του Χαραλάμπους σταμάτησε στον Ίβουσιτς. Ο Ιρανός απείλησε και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, και πάλι όμως χωρίς αντίκρισμα.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα και παρά την τρίλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι, οπόταν οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό σε ένα ανεπιθύμητο συμβιβασμό.

8-6 οι τελικές, 2-3 στον στόχο. 5-7 τα κόρνερ, 43%-57% η κατοχή της μπάλας. Αυτά ήταν και τα τελικά στατιστικά του ντέρμπι.

Η Ομόνοια την επόμενη αγωνιστική (22η) παίζει εκτός έδρας με την Ανόρθωση, ενώ η Πάφος θα υποδεχθεί τη Νέα Σαλαμίνα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ψάλτης (85΄Μάθιους) Γιούστε, Μπρούνο, Κασάμα (64΄Μπασιρού) Κίτσος (46΄Λοϊζου) Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος, Κακουλής (46΄Ανσαριφάρντ) Μπέζους (68΄Χαραλάμπους)

Πάφος FC (X. Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Χέσταντ (87΄Μπεσάρτ) Τάνκοβιτς, Ναμέ, Μπάιριτς, Πελάζιο (90' Ντράγκομιρ), Ζουνίνιο

Κίτρινες: Γιούστε-Κασάμα / Χέστατ-Ζουνίνιο