Ολυμπιακός-ΕΝΠ 1-2: Ανάσα με μεγάλη ανατροπή

Την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η ΕΝΠ. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-1 έστω και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος.

Με τη νίκη της αυτή έφτασε στους 17 βαθμούς παρέμεινε στην 11η θέση αλλά αύξησε στην διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 5 βαθμούς.
Το σκορ άνοιξε η ομάδα του Σεργίδη με τον Έσελινγκ στο 44ο λεπτό με την ανατροπή για τους «Βυσσινί» να έρχεται στο β΄μέρος.

Στο 50ο λεπτό ο Βουκσεβιτς με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-1 και στο 67ο λεπτό ο Βουτσένοβιτς  με κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 13ο λεπτό και ήταν για τον Ολυμπιακό με τον Σλόγκαρ να πατά περιοχή να κάνει και το σουτ και να πέφτει ο Κόστιτς και μαζεύει την μπάλα. Στο 30ο λεπτό ήρθε η πρώτη κλασική ευκαιρία στον αγώνα και ήταν για την ΕΝΠ. Κάθετη μπαλιά του Ντιαβαρά στον Ρουσιά ο οποίος έκανε το πλασέ, ο Μολ με το σώμα σταμάτησε την μπάλα.

Προβάδισμα με Έσελινγκ
Στο 44ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Έσελινγκ. Ο Θωμάς Ιωάννου εκτέλεσε το φαουλ και ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το προβάδισμα της ομάδας του.

Στα ίσια με Βουκσεβιτς
Στο 50ο λεπτό η ΕΝΠ έφερε τον αγώνα στα ίσα με Βουκσεβιτς. Στην περιοχή του Μολ η μπάλα με τους συμπαίκτες του να μην καταφέρνουν να διώξουν σωστά την μπάλα και αυτή να καταλήγει στον Βουκσεβιτς ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μόλ για το 1-1.

Εντυπωσιακά ο Κόστιτς
Στο 66ο λεπτό ο Κόστιτς πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα στην γυριστή κεφαλιά του Μπάρτι την οποία έδιωξε σε κορνερ.

Στο 64ο λεπτό μπήκε στο 67ο σκοραρε
Στο 67ο λεπτό η ΕΝΠ γύρισε τον αγώνα με τον Βουτσένοβιτς. Έγινε η σέντρα από αριστερά και ο επιθετικός της ΕΝΠ με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1 της ΕΝΠ.

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρτι, Κα, Έσελινκ, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Γιακουμάκης, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους (55’ Καλίλι), Αλσέους.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κορσία (Τζιαβέ), Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς (73’ Ενοχ), Ντιαβαρά (64’ Βουτσένοβιτς), Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βουκσεβιτς.

Κίτρινες: Σλόγκαρ, Ιωάννο, Σάλι / Ντρέκσα,Κόστιτς