Ο Μραζ το «βιολί» του, stop στο ερυθρόλευκο σερί!

Η Ανόρθωση πέτυχε 2η σερί νίκη, καθώς μετά την επιτυχία επί της Ομόνοιας επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας εκτός έδρας για την 23η αγωνιστική. Το γκολ ο Μραζ στο 43', το 4ο του με τον Φοίνικα στο στήθος. Η Κυρία έφτασε τους 29 βαθμούς, στους 37 παρέμειναν οι ερυθρόλευκοι. Τέλος στο νικηφόρο σερί της Νέας Σαλαμίνας που μετρούσε 6 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς.

Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, πλαγιοκοπούσαν χωρίς αντίκρισμα και το 0-0 παρέμενε. Στο 14' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την πρώτη καλή προϋπόθεση με τον Άδωνη να διώχνει το γύρισμα του Μραζ προς τον Γκερέρο, ενώ απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 15' με τον Τσίκο.

Τα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο περνούσαν, η εικόνα του ντέρμπι δεν άλλαζε και πολύ με τη Νέα Σαλαμίνα και την Ανόρθωση να δείχνουν επιθετική διάθεση μεν, χωρίς μεγάλες φάσεις δε. Στη δημιουργία χαλούσε η όλη κατάσταση, καθώς οι σωστές τοποθετήσεις των αμυντικών από τη μια και από την άλλη τα λάθη στις τελικές πάσες βοηθούσαν στο να παραμένει το 0-0.

Στο 29' ο Σαμπό έπιασε το σουτ, κάπου βρήκε η μπάλα και ο Μελίσσας έδιωξε με δυσκολία χωρίς να αιφνιδιαστεί. Και ενώ ήμασταν στα τελευταία λεπτά των πρώτων 45' (χωρίς να μεσολαβήσει κάτι αξιοσημείωτο από το 29' και μετά), ήρθε η κάθετη του Γκερέρο και το ιδανικό τελείωμα του Μραζ για το 0-1 της Κυρίας. Αυτό ήταν και το 4ο γκολ του συγκεκριμένου παίκτη που ήρθε τον Ιανουάριο για να κάνει τη διαφορά. Το τέρμα σημειώθηκε στο 43'.

Επίσης να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο είδαν κίτρινη οι Ντορεγκαράι και Τεχέρα, με τους προπονητές τους να αποφασίζουν που θα τους στερηθούν μιας και αμφότεροι ήταν στο όριο. Όσον αφορά τα στατιστικά που είχαμε μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν 1-2 οι τελικές (0-2 στον στόχο), 2-0 τα κόρνερ και 35%-65% η κατοχή.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πουρσαϊτίδης έκανε αλλαγή και άλλαξε σύστημα, μιας και έμεινε στα αποδυτήρια ο Ντιακιτέ και πήρε την θέση του ο Κλίμοβιτς. Μάλιστα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, έφτιαξαν κάποιες προϋποθέσεις και απείλησαν με σουτ του Άδωνη στο 48'. Εκεί φώναξαν για χέρι στην μεγάλη περιοχή, όμως ρεφ και VAR έδειξαν παίζεται.

Στο 52' οι ερυθρόλευκοι σπατάλησαν καλή στιγμή για το 1-1, με την κεφαλιά του Κλίμοβιτς να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης είχαμε νέα κεφαλιά, και πάλι άστοχη.

Στο 55' ο Μιχαήλοβιτς έβγαλε τον Γκερέρο (που δέχθηκε ένα κτύπημα στο πρώτο μέρος), με τον Ουαρίς να επιστρέφει στη δράση. Στο 59΄ήταν σειρά της Κυρίας να απειλήσει, αφού η κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν έφυγε έξω.

Τα λεπτά κυλούσαν, μπήκε στην εξίσωση ο παράγοντας αλλαγές και κούραση με την Ανόρθωση στο 66' να φτάνει κοντά σε ένα 2ο γκολ όμως ο Παρούτης αστόχησε στο τετ α τετ. Ο Μελίσσας πιο συγκεκριμένα απομάκρυνε την μπάλα και κράτησε όρθια την ομάδα του.

Στην συνέχεια του ντέρμπι η Ανόρθωση είχε επικεντρωθεί στη διαχείριση του προβαδίσματός της, η Νέα Σαλαμίνα έψαχνε με ένταση την ισοφάριση αλλά δεν κατόρθωνε να φτιάξει αυτές τις μεγάλες φάσεις για να βρει το γκολ. Να σημειωθεί πως ο Πουρσαϊτίδης έκανε τα πάντα από τον πάγκο με εσωτερικές και εξωτερικές παρεμβάσεις.

Στο 78' οι φιλοξενούμενοι έχασαν με αναγκαστική αλλαγή τον Λόρια, ο οποίος μετά που εκτέλεσε το ελεύθερο έπιασε το πόδι του πάνω ψηλά και έδειξε να ταλαιπωρείται από μυϊκό τραυματισμό. Την θέση του πήρε ο Κεραυνός.

Στο 85' μια κεφαλιά του Τσίκο πέρασε έξω, ενώ στο 88' ο Μελίσσας βγήκε εκτός έστίας και έδιωξε την μπάλα, με τον Χριστοφή να πλασάρει, την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται από αμυνόμενους.

Παρά την εννιάλεπτη καθυστέρηση που κράτησε ο ρεφ Χριστοδούλου δεν έμελλε να αλλάξει κάτι, η Ανόρθωση πήρε 2η σερί νίκη και έφτασε τους 29 βαθμούς ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 37. Την επόμενη αγωνιστική οι ερυθρόλευκοι παίζουν με τον Άρη στη Λεμεσό, η Ανόρθωση υποδέχεται την Πάφο.

Να σημειωθεί πως στον έξτρα χρόνο είχαμε κάποιες καλές φάσεις και για τις δύο ομάδες, ωστόσο άλλο γκολ δεν είδαμε οπόταν το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 0-1 χάρης στο γκολ του Μραζ στο 43'.

4-9 οι τελικές, 0-4 στον στόχο. 7-1 τα κόρνερ και 47%-53% η κατοχή της μπάλας. Ιδού και τα τελικά στατιστικά της αναμέτρησης.

Νέα Σαλαμίνα (Σ.Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Μαλεκκίδης, Άδωνη (85' Φελίπε), Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (66' Μαργκάσα), Μάντζεκ, Τσίκο, Σαλάλιχ (66' Τιάγκο), Ντιακιτέ (46' Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι (74' Φλοριάν).

Ανόρθωση (Β.Μιχαΐλοβιτς): Λόρια (79' Κεραυνός), Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Τεχέρα, Γκερέρο (55' Ουαρίς), Παρούτης (79' Νινγκά), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Χάρογιαν, Φερέιρα (71' Χριστοφή), Μραζ (79' Αντονίν).

Κίτρινες: Ντορεγκαράι, Κλίμοβιτς, Σεργίου / Σάμπο, Τεχέρα, Αντωνιάδης, Παρούτης