Διπλό με άρωμα Ιανουαρίου, στο -2 από την κορυφή!

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας την ΕΝΠ για την 23η αγωνιστική. Τα γκολ οι Μακέντα και Μπεν (αμφότεροι αποκτήματα Ιανουαρίου), μείωσε προσωρινά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Μέιρα. Στο -2 από την κορυφή η ομάδα του Μιλόγεβιτς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα. Σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν περισσότερο την μπάλα, όμως στο πρώτο 25λεπτο δύο καλές στιγμές κατόρθωσαν να βρουν. Πρόκειται για σουτ των Μαρκίνιος και Ντάλσιο, με την τελευταία φάση να είναι και η καλύτερη. Η ΕΝΠ δεν μπορούσε να κάνει αισθητή την παρουσία της επιθετικά.

Να σημειώσουμε πως στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι μετά από σύγκρουση του Γεβρέμοβιτς με τον Κονσταντίνοφ, όμως Αργυρού και Θεουλή (ήταν στο VAR) συμφώνησαν πως δεν υπήρξε παράβαση.

Στο 28ο λεπτό και μέσα από μια στατική φάση έμελλε ο ΑΠΟΕΛ να πάρει το προβάδισμα, καθώς ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ και ο Μακέντα με κεφαλιά έκανε το 0-1. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του πολύπειρου φορ με τα γαλαζοκίτρινα.

Μέχρι το τέλος των πρώτων 45 δεν είχαμε κάτι άλλο αξιοσημείωτο και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 0-3 τελικές και 49%-51% κατοχή.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η ΕΝΠ έκανε αλλαγή, με τους ίδιους 11 συνέχισε ο ΑΠΟΕΛ. Η ΕΝΠ μπήκε καλύτερα, ήταν πιο απαιτητική όμως δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Μπέλετς.

Στο 53' ο Αργυρού έδωσε πέναλτι για χέρι του Σούσιτς πάνω στην γραμμή τέρματος, αλλά ο VARίστας τον κάλεσε να το δει ξανά και έτσι άλλαξε απόφαση.

Στο 60' οι φιλοξενούμενοι  βρήκαν και 2ο γκολ με δράστη τον Μπεν, ο οποίος πήρε μια έξοχη ασσίστ από τον Ντάλσιο και σημάδεψε σωστά για το 0-2. Στο 64' οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν αναγκαστική κίνηση, αφού ο Σούσιτς αντιμετώπισε μυϊκό πρόβλημα και την θέση του πήρε ο Τσεμπάκ.

Ο χρόνος κυλούσε, ο ΑΠΟΕΛ είχε γερό προβάδισμα αλλά η ενέργεια του Μέιρα και το γκολ του στο 75' ανησύχησε τον Μιλόγεβιτς. Μείωσε η ΕΝΠ λοιπόν σε 1-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα και πήρε μια επαγγελματική νίκη στο «Τάσος Μάρκου» που τον έφερε στο -2 από την 1η ΑΕΚ. Η ΕΝΠ παρέμεινε στους 17 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τη Δόξα (μεσολαβεί η πρώτη αναμέτρηση κυπέλλου με την Ομόνοια), η ΕΝΠ παίζει εκτός με την Καρμιώτισσα.

Εν κατακλείδι, πάμε να δούμε και τα τελικά στατιστικά του ματς. 2-7 οι τελικές, 1-2 στον στόχο, 5-2 τα κόρνερ και 54%-46% η κατοχή.