Διπλό με δίδυμο ανατροπής!

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 3-1 τον Ακρίτα εκτός έδρας για την 24η αγωνιστική. Με ανατροπή ήρθε το τρίποντο. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Τόρες, το έφεραν τούμπα οι κυανόλευκοι χάρης τους Πίττα (2) και Ντόνιο. Δύο ασσίστ ο Ουάρντα. Στους 38 βαθμούς ο Λεμεσιανός σύλλογος (5η θέση και περιμένει το ματς της Ομόνοιας), παρέμεινε στους 12 ο Ακρίτας και την 14η θέση.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Έγιναν αρκετές μεταβιβάσεις με στόχο τους παίκτες στην γραμμή κρούσης, ωστόσο είχαμε λάθη και όσο κυλούσε ο χρόνος βλέπαμε περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 15' ο Ντόνιο από πλευράς Απόλλωνα έπιασε το σουτ στην κίνηση εντός περιοχής αλλά αστόχησε, ενώ στο 17' ο Πίττας ζύγισε το σουτ εκτός περιοχής όμως δεν σημάδεψε σωστά. Μέσα στα επόμενα δύο λεπτά ο Πίττας απείλησε δις, αλλά ο Περντρέου είχε την απάντηση.

Στο 20' έμελλε να ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι αφού ο Τόρες έγινε δέκτης μιας κάθετης μπαλιάς, πλάσαρε τον εξελθόντα Γιοβάνοβιτς και με 2η προσπάθεια παραβίασε την εστία των φιλοξενούμενων για το 1-0. Αυτό ήταν και το 2ο σερί γκολ του συγκεκριμένου επιθετικού μιας και σκόραρε και απέναντι στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Αντόνε (που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του) επιχείρησε να αντιδράσει, σπατάλησε μια σπουδαία φάση με τον Πίττα στο 23' όπου ο αντίπαλος κήπερ εξουδετέρωσε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του ενώ στο 28' ο Χέντι εντός περιοχής πλάσαρε άστοχα.

Στο επόμενο διάστημα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Ακράποβιτς πάγωσαν τον ρυθμό, τον έφεραν στα μέτρα τους και δεν δέχθηκαν ιδιαίτερες φάσεις. Εξαίρεση το δοκάρι του Ουάρντα στο 44', με τον Αιγύπτιο να εκτελεί απευθείας το φάουλ και να στέκεται άτυχος.

Όσον αφορά τα στατιστικά του πρώτου μέρους οι τελικές ήταν 2-8 (από 2 στον στόχο), 1-2 τα κόρνερ και 36%-64% η κατοχή της μπάλας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο 2ο ημίχρονο, πίεσαν και έβγαζαν συνεχώς σέντρες προς την περιοχή του Περντρέου. Ο Χέντι σπατάλησε σπουδαία φάση στο 51', όπου από κοντινή έστειλε την μπάλα άουτ μετά από στρώσιμο του Σπόλιαριτς. Το συγκρότημα του Αντόνε έντεινε την πίεση, έγιναν και αλλαγές από τους πάγκους με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 63' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα και κεφαλιά του Πίττα.

Οι περσινοί πρωταθλητές δεν σταμάτησαν εκεί, μεθοδικά έφεραν το ματς στα μέτρα τους και η ανατροπή ολοκληρώθηκε από τον Godsway Ντόνιο στο 72'. Ήταν η σέντρα από τον Ουάρντα, με τον Ντόνιο να βάζει σωστά το κεφάλι και να κερδίζει τον Περντρέου. Από το 1-1 μέχρι το 1-2 μεσολάβησαν δύο σουτ του Λόπες από πλευράς Ακρίτα, ωστόσο ήταν άστοχα αμφότερα.

Ο Απόλλωνας μετά από αυτή την εξέλιξη σε γενικές γραμμές δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και με ανακούφιση είδε τον Ντραμέ να στέλνει την μπάλα λίγο έξω στο 80' έπειτα από σουτ. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 87' δια ποδός Πίττα, όπου με το 2ο προσωπικό του γκολ έκανε το 1-3.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν έμελλε να αλλάξει κάτι στο ''Στέλιος Κυριακίδης'' και έτσι ο Λεμεσιανός σύλλογος έφτασε τους 38 βαθμούς ξεπερνώντας τη Νέα Σαλαμίνα. Στην 5η θέση πλέον, αναμένει και το αποτέλεσμα της Ομόνοιας. Ο Ακρίτας παρέμεινε στον πυθμένα της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας παίζει με την ΑΕΚ εντός, ενώ ο σύλλογος από την Χλώρακα θα ταξιδέψει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την ΕΝΠ.

Ακολουθούν και τα τελικά στατιστικά του αγώνα. 7-14 οι τελικές, 2-5 στον στόχο, 3-3 τα κόρνερ και 40%-60% το ποσοστό κατοχής της μπάλας.

Ακρίτας: Περντρέου, Σέχιτς, Μεντίμορετς, Φοφανά, Σαραβάνια, Καραγιάννης (Ντραμέ 74'), Εράσο, Κλεμέντε (Φαουριέλ 74'), Ελ Τζεμιλί (Βάσκο 53'), Πικής (Άμπραχαμ 53'), Τόρες

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας (Αυγουστή 90+2'), Ντανίλο (Ίλιεφ 58'), Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης, Ντόνιο (Εκπολό 81'), Ουάρντα (Ρόμπινσον 90+2'), Χέντι (Νταμπό 90+2')