Σταμάτησε (ξανά) την Πάφο ο μαχητικός Ολυμπιακός

Ολυμπιακός και Πάφος έμειναν στο ισόπαλο 1-1, σε αγώνα για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το ίδιο σκορ, προέκυψε και στον πρώτο γύρο ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Παφιακή ομάδα με τον βαθμό έφτασε τους 50 βαθμούς ενώ οι μαυροπράσινοι πήγαν στους 16 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 2ο λεπτό έφτιαξε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Σλόγκαρ από κοντά έκανε το σουτ, έστειλε όμως την μπάλα πάνω από την εστία της Πάφου. Στο 11ο λεπτό, ήρθε άλλη μια τελική μετά από σουτ του Πεχλιβάνη.

Με την πάροδο του χρόνου, η Πάφος ανέβαζε ρυθμό και στο 21ο λεπτό απείλησε με σουτ του Μπετανκόρ. Ένα λεπτό μετά, ήρθε και το τέρμα για τους φιλοξενούμενους. Ο Αμπντουραχίμι με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μολ για το 0-1.

Στο 35ο λεπτό ο Ψύχας εκτέλεσε έμμεσο, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Τελικά, σε χρόνους καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός κατάφερε με κοντινό πλασέ του Ψύχα, να ισοφαρίσει σε 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Είχε ακυρωθεί αρχικά για οφσάιντ το γκολ, όμως το VAR ενημέρωσε πως έπρεπε να μετρήσει κανονικά, όπως και έγινε.

Στην επανάληψη η Πάφος μπήκε με απαιτήσεις και στο 56ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από σουτ του Ικόκο εντός περιοχής. Ακολούθησαν άλλα δύο σουτ από τους Χέσταντ και Τάνκοβιτς χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πίεση και στο 69ο λεπτό ήρθε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Χέσταντ επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Μολ απόκρουσε σε κόρνερ.

Η Πάφος συνέχισε να βάζει πίεση, δεν έφτιαξε όμως την μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός στο 90+3 θα μπορούσε να σκοράρει όμως η κεφαλιά του Μπάρτι πέρασε λίγο έξω.

Το 1-1 δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος, έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός (Μ. Σεργίδης): Mολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Ιωάννου, Ψύχας (Ενόχ 46'), Πεχλιβάνης (Χαραλάμπους 67'), Σλόγκαρ (Κορομά 46'), Γιακουμάκης (Δόσις 76'), Νάνι, Γκόρουπετς (Μπάρντι 31') Καλίλι

Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι, Χριστοδούλου, Δόσις, Χέντρικς, Ζευκής, Ενόχ, Χαραλάμπους, Κορομά

Πάφος FC (Χ. Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Μπετανκόρ (Βαλακάρι 46'), Ικόκο, Αμπντουραχίμι (Παπαστυλιανού 85'), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμέ (Πελάζιο 46'), Μπρούνο (Χέσταντ 46'), Μπαίριτς

Στον πάγκο: Άντος, Μάχροβιτς, Παλάσιος, Χότσκο, Χέσταντ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάζιο, Παπαστυλιανού

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος