Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 1-1: Μίλησαν οι πρώτοι... σκόρερ!

Η Νέα Σαλαμίνα υποδέχθηκε τη Δόξα για την 6η αγωνιστική του Β' ομίλου στη Β' φάση του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι  μετά την αποψινή ισοπαλία (1-1) συνέχισαν να βρίσκονται στην κορυφή του γκρουπ με 47 βαθμούς, ενώ ο σύλλογος από την Κατωκοπιά, έφτασε τους 34 βαθμούς συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα. Ντορεγκαράι και Σαντίκ τα γκολ, με τους πρώτους σκόρερ της κάθε ομάδας να βάζουν τη δική τους πινελιά.

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το α' μέρος της αναμέτρησης Σαλαμίνας-Δόξα, με τη γηπεδούχο ομάδα να είναι περισσότερο απειλητική στο παιχνίδι της. 12 τελικές σε αντίθεση με τη φιλοξενούμενη ομάδα που είχε μόλις μία και δοκάρι για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στο 44' μετά από κεφαλιά του Κατσικά.

Με γκολ στο καλημέρα του β' μέρους η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο... Ντορεγκαράι με τον Αργεντινό επιθετικό να φτάνει στα 12 γκολ με τους ερυθρόλευκους. Στο 68’ ήρθε και η απάντηση από πλευράς Δόξας με σούπερ γκολάρα από τον Μπεράρντ Σαντίκ για το 1-1 στο ματς. Ο Φινλανδός επιθετικός της Δόξας με έμπνευση και ψαλιδάκι στην κίνηση, κέρδισε τον Κίσσα για ένα εντυπωσιακό γκολ.  Στο 82′ ο Λέουκο σκόραρε, όμως το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Μποτεάκ στην αρχή της φάσης. Με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 1-1 η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στην κορυφή με 47 βαθμούς και η Δόξα στους 34 και την 4η θέση, μένοντας μακριά από περιπέτειες.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ (85' Μαργκάσα), Καρλίτος (85' Φελίπε), Κλίμοβιτς (72' Τολμές), Κουμουρής (72' Τιάγκο), Τσίκο (65' Μποτεάκ), Ντορεγκαράι

Δόξα: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (89' Ασαμόα), Ίλιτς (46′ Φαουάζ), Μπένι (46′ Μέσκα), Ασάντε (90+1' Ογιάλα), Τρούγιτς (46′ Τιτζανί), Σαντίκ

Το Live:

ΤΕΛΙΚΟ: Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 1-1

Αποφασίζουν οι επόμενοι

Το γκολ ακυρώνεται, με τον Μποτεάκ να είναι σε θέση οφσάιντ, το 1-1 παραμένει

83' ΓΚΟΛ και 2-1 με προβάδισμα ξανά για Σαλαμίνα! Σέντρα από Λεούκο, η μπάλα κοντράρει λάθος Σισκόφσκι και 2-1 για τη γηπεδούχο ομάδα

Σούπερ γκολ από Σαντίκ!

68' ΓΚΟΛ και Δόξα και 1-1 με ψαλιδάκι Σαντίκ - Εντυπωσιακό τέρμα από τον επιθετικό της Δόξας

65' Κίτρινη σε Μάντζεκ

62' Καλή στιγμή για τη Δόξα - Γύρισμα Μέσκα με τον Τιτζανί να επιχειρεί το πλασέ η μπάλα μόλις έξω

56' Κεφαλιά Ντορεγκαράι η μπάλα εκτός

Λάθος από Αντενόν και ο πρώτος σκόρερ της Σαλαμίνας βρίσκει την ευκαιρία για το 1-0 στο Αμμόχωστος

47' ΓΚΟΛ και 1-0 για Σαλαμίνα με Ντορεγκαράι!

Έναρξη β' μέρους

Ημίχρονο Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 0-0

45' Κεφαλιά από Κατσικά μετά την εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα στο δοκάρι

44' Σουτ από τον Κουμουρή, η μπάλα άουτ

39' Γυριστό σουτ από Ντορεγκαράι, σε ετοιμότητα ο Σισκόφσκι

31' Νέα φάση για Σαλαμίνα - Σουτ από Μάντζεκ, μπλοκάρει ο Σισκόφσκι

29′ Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς

27′ Πλασέ από Κλίμοβιτς η μπάλα μόλις έξω

Στην κερκίδα με καλή παρέα

18' Σουτ από Μπένι, μπλοκάρει ο Κίσσας χωρίς πρόβλημα

Κίτρινη κάρτα σε Τρούγιτς για φάουλ στον Μάντζεκ

8' Πρώτη φάση στον αγώνα με σουτ του Κλίμοβιτς, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σισκόφσκι