Ακρίτας-Ολυμπιακός 2-1: Τον κέρδισε και τον κρατά μαζί του στα χαμηλά!

Ο Ακρίτας επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Β' ομίλου στη Β' φάση του πρωταθλήματος. Στους 20 βαθμούς η ομάδα του Ακρίτα και την τελευταία θέση, στους 23 έμεινε ο Ολυμπιακός και στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Ο Ακρίτας έφτιαξε την πρώτη τελική του αγώνα στο 8ο λεπτό με σουτ από τον Σέχιτς το οποίο απόκρουσε ο Μολ. Τέσσερα λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ Ο Μολ έκανε δύσκολη απόκρουση σε μακρινό σουτ του Σέχιτς, όμως στην εξέλιξη της φάσης, ο Εράσο έγινε κάτοχος της μπάλας και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 14ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Ενόχ έκανε το πλασέ από ευνοϊκή θέση όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 20' χάθηκε πολύ καλή προϋπόθεση για τον Ακρίτα με τον Εράσο ενώ η επόμενη τελική ήρθε στο 40' με σουτ του Καραγιάννη εντός περιοχής

Σε χρόνους καθυστέρησης, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Έσελιγκ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και έφερε τον αγώνα στα ίσια στο 54ο λεπτό. Ο Αλσεούς έδωσε στον Ντουρμισάι ο οποίος με πλασέ νίκησε τον κίπερ του Ακρίτα για το 1-1. Στο 54ο λεπτό ακολούθησε άλλη μια τελική για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Κα να χτυπά στην εξωτερική των διχτιών.

Στο 69ο λεπτό, ο Ακρίτας βρήκε τον τρόπο και πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Λόπες έκανε σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Εράσο με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Μολ για το 2-1.  Σημειώνουμε, ότι είχε προηγηθεί μεγάλη απόκρουση του Μολ σε σουτ του Άπραχαμ.

Στο 76ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα, να πετύχει τρίτο γκολ. Ο Τόρες έκανε το σουτ από καλή θέση εντός περιοχής αναγκάζοντας τον Μολ σε δύσκολη απόκρουση.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και ο Ακρίτας έφτασε στην νίκη. Από την άλλη ο Ολυμπιακός συνεχίζει να βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα:
Αρχίζει ο αγώνας.
8' Σουτ από τον Σέχιτς, αποκρούει ο Μολ.
12' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ακρίτας. Ο Μολ έκανε δύσκολη απόκρουση σε μακρινό σουτ του Σέχιτς, όμως στην εξέλιξη της φάσης, ο Εράσο έγινε κάτοχος της μπάλας και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.
14' Πλασέ από τον Ενόχ, λίγο έξω η μπάλα.
20′ Ο Γαβριήλ πέρασε τον Μολ, δέν έκανε όμως το σουτ και έδωσε στον Εράσο. Ο δεύτερος κόπηκε από τον Έσελιγκ και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα.
Στο 37ο λεπτό ο αγώνας, παραμένει το 1-0 για τον Ακρίτα.
40' Σουτ από τον Καραγιάννη, πλάγια εντός περιοχής, έξω η μπάλα.
Ένα λεπτό καθυστέρηση.
45+1 Κεφαλιά από τον Έσελιγκ, στο δοκάρι η μπάλα.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
46' Σουτ από τον Καραγιάννη, έξω η μπάλα.
54' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός. Ο Ντουρμισάι με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του Ακρίτα για να κάνει το 1-1.
59' Σουτ από τον Κα, έξω η μπάλα.
61' Ο Αλσεούς έκανε το σουτ από καλή θέση, κόντραρε η μπάλα.
69' ΓΚΟΛ 2-1 ο Ακρίτας. Ο Λόπες έκανε σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Εράσο με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Μολ για το 2-1.  Προηγήθηκε μεγάλη απόκρουση του Μολ σε σουτ του Άπραχαμ.
76' Σουτ από τον Τόρες, αποκρούει ο Μολ.
Στο 87ο λεπτό ο αγώνα, παραμένει το 2-1 για τον Ακρίτα.