Ντεμπούτο με το δεξί και τώρα... «τελικός»!

Η ΑΕΛ κέρδισε την ΕΝΠ με 1-0 για την 6η αγωνιστική των μπαράζ, με τον Χαραλάμπους να πραγματοποιεί ένα θετικό ντεμπούτο στον γαλαζοκίτρινο πάγκο. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Φραντζής στο 69’.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 42 βαθμούς, επέστρεψαν στις νίκες και πλέον βλέπουν τον επαναληπτικό με τον Ολυμπιακό στο γήπεδό τους την ερχόμενη Τετάρτη (26/4). Ξεκάθαρος  στόχος είναι η πρόκριση στον μεγάλο τελικό, 0-0 το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στο Μακάρειο.

Από την άλλη οι βυσσινί παρέμειναν στους 24 και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο η προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.

Η ΑΕΛ για το πρωτάθλημα έχει σαν επόμενη υποχρέωση την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Δόξα, ενώ η Ένωση θα υποδεχθεί την Ανόρθωση.

Οι αρχικές συνθέσεις και οι αλλαγές που έγιναν:

ΑΕΛ: Μπέκερ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Κάσα (46' Ανδρέου), Νταβόρ (80' Μεντόγεβιτς), Παπαφώτης, Παντελή, Τσέρνιχ (46' Μακρής), Μεντόσα (82' Κοντινέλα), Ρομό (72' Μιλιντσεάνου), Ντεγουέστ

Ένωση: Κόστιτς, Κόρσια, Χριστοφή, Ντα Σίλβα (77' Γεβρέμοβιτς), Ρουσιάς, Ντιαβαρά (77' Βουτσένοβιτς), Μέιρα, Κωνσταντίνου (72' Φερνάντεθ), Κοτσώνης (84' Βούκσεβιτς), Ντρέκσα, Πολυκάρπου (84' Λαμί)

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Σας ευχαριστούμε που ήσασταν και απόψε μαζί μας. Καλή συνέχεια σε όλους και σε όλες. Ακολουθεί ο απόηχος στο Sportime

- 9 με 6 οι τελικές προσπάθειες στον αγώνα

- Τέλος στο παιχνίδι. Η ΑΕΛ κέρδισε με 1-0 την ΕΝΠ και έτσι ο Χαραλάμπους πραγματοποίησε θετικό ντεμπούτο στον γαλαζοκίτρινο πάγκο. Η ΑΕΛ στους 42 βαθμούς, η ΕΝΠ παρέμεινε στους 24.

90+6' Κεφαλιά από τον Βουτσένοβιτς, έξω η μπάλα

90+5' Κεφαλιά από αμυντικό της ΑΕΛ, νέο κόρνερ

90+5' Σουτ του Ρουσιά, κοντράρει η μπάλα και πάει σε κόρνερ

90' Έξι τα λεπτά του έξτρα χρόνου

88' Σουτ από τον Παπαφώτη, δύσκολα απομακρύνει ο Κόστιτς

84' Διπλή κίνηση από τον Σατσιά. Εκτός οι Πολυκάρπου και Κοτσώνης, μέσα οι Λαμί και Βούκσεβιτς

82' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μεντόσα, μέσα ο Κοντινέλα

80' Έξω ο Νταβόρ, μέσα ο Μεντόγεβιτς για την ΑΕΛ

79' Κίτρινη στον Μεντόσα

78' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ! Ο Ανδρέου το πλασέ, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω

77’ Βουτσένοβιτς μέσα, Ντιαβαρά έξω για την ΕΝΠ. Επίσης ο Γεβρέμοβιτς πήρε την θέση του Ντα Σίλβα.

75' Κίτρινη στον Μιλιντσεάνου

72’ Έξω ο Ρομό, μέσα ο Μιλιντσεάνου για την ΑΕΛ

72’ Έξω ο Κωνσταντίνου, μέσα ο Φερνάντεθ για την ΕΝΠ

69' Γκολ για την ΑΕΛ και 1-0! Ο Φραντζής μέσα από την περιοχή έπιασε το διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Κόστιτς και έτσι έχουμε σκορ στο νέο γήπεδο της Λεμεσού

67' Σουτ από τον Μακρή, κοντράρει η μπάλα και φεύγει σε κόρνερ. Απομακρύνει η άμυνα της ΕΝΠ

61' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Μέιρα έφυγε απέναντι από τον Μπέκερ, τον ανέκοψε ο Βραζιλιάνος κήπερ στη ντρίμπλα και παραμένει το 0-0

58' Μεγάλη φάση για την Ένωση, ο Ντα Σίλβα απέναντι από τον Μπέκερ στέλνει την μπάλα άουτ!

55' Κόρνερ για την ΕΝΠ, βγαίνει και μαζεύει ο Μπέκερ

52΄ Σουτ από τον Παπαφώτη, έξω η μπάλα

50' Προσπαθεί η ΑΕΛ να γίνει πιο επιθετική, οι αλλαγές φαίνεται ότι την βοήθησαν

46' Έναρξη στο 2ο ημίχρονο

- Έξω οι Κάσα και Τσέρνιχ, μέσα οι Ανδρέου και Μακρής για την ΑΕΛ. Με τους ίδιους 11 συνεχίζει η ΕΝΠ

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 0-0 το αποτέλεσμα. 1-2 οι τελικές, 0-1 στον στόχο. 55%-45% η κατοχή, 1-1 τα κόρνερ. Αυτά είναι τα κυριότερα στατιστικά στοιχεία των πρώτων 45 λεπτών

45+2' Σουτ από τον Φραντζή, λίγο έξω η μπάλα. Αυτή είναι η μεγαλύτερη φάση της ΑΕΛ στο παιχνίδι για την ώρα

45' Τρία τα λεπτά του έξτρα χρόνου

44' Γύρισμα από τον Ντιαβαρά, ο Κωνσταντίνου δεν έκανε την προβολή όπως θα ήθελε και έτσι χάθηκε η ευκαιρία

36' Κίτρινη στον Νταβόρ, ήταν στο όριο ο άσος της ΑΕΛ και θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια

30' Μισάωρο στον αγώνα, χωρίς γκολ

23' Γύρισμα του Ντιαβαρά, κοντράρει η μπάλα και μαζεύει ο Μπέκερ. Καλή στιγμή για την ΕΝΠ

22' Οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιτεθούν, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο οργανωτικό κομμάτι

15΄Παραμένει το 0-0

9' Τεράστια φάση για την ΕΝΠ! Ο Μέιρα απέναντι από τον Μπέκερ πλάσαρε, ωστόσο ο Βραζιλιάνος απέκρουσε με τα πόδια

6' Κίτρινη στον Ανδρέα Χριστοφή για φάουλ στον Παντελή

1' Ο Κάσα προσπάθησε για την κεφαλιά, απομακρύνει ο Κοτσώνης

1' Έναρξη στην αναμέτρηση

18:59 Όλα έτοιμα για το πρώτο σφύριγμα του Χατζηγεωργίου

18:57 Οι δύο ομάδες και οι διαιτητές εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο

18:53 Οι αναπληρωματικοί πήραν την θέση τους στους δύο πάγκους

18:45 Οι ομάδες και οι διαιτητές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια

18:35 Στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα οι παίκτες και οι διαιτητές

Κίτρινες: Νταβόρ, Μιλιντσεάνου, Μεντόσα / Α. Χριστοφή

Κόκκινες: - / -