ΕΝΠ-Ολυμπιακός 3-0: Η «βυσσινί» αντεπίθεση... συνεχίζεται!

Τρίτη σερί νίκη για την ΕΝΠ που συνεχίζει την δική της αντεπίθεση. Η ομάδα του Παραλιμνίου επικράτησε στο Τάσος Μάρκου του Ολυμπιακού με 3-0, έφτασε τους 34 βαθμούς και είναι στο -1 από την Δόξα (έχει αγώνα λιγότερο). Κάνει τα πάντα η ΕΝΠ για να αποφύγει τον υποβιβασμό με τα αποτελέσματα της το τελευταίο διάστημα, να δημιουργούν νέα δεδομένα. Από την άλλη ο Ολυμπιακός έμεινε στους 27 βαθμούς και την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Ένωση μπήκε  δυνατά στον αγώνα και μόλις στο πρώτο λεπτό απείλησε με ανάποδο σουτ του Βουτσένοβιτς. Στο 6ο λεπτό ήταν σειρά του Φερνάντες να απειλήσει, όμως το σουτ του πέρασε έξω. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 20' όταν ο Βουτσένοβιτς από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Τελικά η ΕΝΠ κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Ο Κατσιάρης με εκπληκτικό δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Μοναδική τελική για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος, στο 45' όταν ο Παναγιώτου απόκρουσε σουτ του Ενόχ από καλή θέση πλάγια εντός περιοχής.

Πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αρκετά για την Ένωση να πετύχει άλλο ένα γκολ. Ο Λαμί μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τσαρλς για το 2-0.

Σε χρόνους καθυστερήσεων, η Ένωση βρήκε τον τρόπο και πέτυχε τρίτο τέρμα. Ο Ντιαβαρά κέρδισε πέναλτι στο 89ο λεπτό και ο ίδιος με εύστοχη εκτέλεση, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

-Αρχίζει ο αγώνας.
1' Ανάποδο σουτ από τον Βουτσένοβιτς, περνά έξω η μπάλα. Πρώτη τελική στον αγώνα.
6' Σουτ από τον Φερνάντες, έξω η μπάλα.
20' Ο Βουτσένοβιτς έκανε σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία του Τσαρλς.
40' ΓΚΟΛ 1-0 η Ένωση. Ο Κατσιάρης με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.
45' Σουτ από τον Ενόχ, αποκρούει ο Παναγιώτου.
-Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος καθυστέρησης.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
50' ΓΚΟΛ 2-0 η Ένωση. Ο Λαμί μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τσαρλς για το 2-0. Γερό προβάδισμα για τους γηπεδούχους.
57' Σουτ του Χέντρικ, κοντράρει η μπάλα.
80' Μακρινό σουτ του Χέντρικς, αποκρούει ο Παναγιώτου.
83' Άστοχο σουτ από τον Γιακουμάκη.
89' Πέναλτι για την ΕΝΠ. Το κέρδισε ο Ντιαβαρά.
91' ΓΚΟΛ 3-0 η Ένωση. Ο Ντιαβαρά ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το τρίτο τέρμα της ομάδας του.
Τέλος αγώνα.

ΕΝΠ (Μ.Σατσιάς): Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες (58' Ντιαβαρά), Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς (67' Ρουσιάς), Κοτσώνης (58' Λουσέρο), Ντρέκσα, Λαμί (67' Μέιρα).
Στον πάγκο: Κόστιτς, Κορσία, Χριστοφή, Κολωνίας, Μαυρουδής, Σολωμού, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς.

Ολυμπιακός (Ν.Τούτιτς): Τσαρλς, Λιασίδης, Μουχτάρης, Χριστοδούλου (53' Κορομά), Ιωάννου (42' Πεχλιβάνης), Γιακουμάκης, Νάνι, Ζευκής (53' Χέντρικς), Γκόρουπετς (84' Δημητρίου), Ενόχ, Χαραλάμπους(84' Καϊάφας).
Στον πάγκο: Πισίας, Χριστοφόρου, Ιωαννίδης, Κοκορίδης, Δημητρίου.

Κίτρινες: Κατσιάρης / Γκόρουπετς, Χριστοδούλου, Καϊάφας, Ενόχ