Ομόνοια-ΑΕΛ 3-1: Έβγαλε αντίδραση... με τριάρα!

Η Ομόνοια έβαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας την ΑΕΛ με 3-1 στο ΓΣΠ, σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δύο τέρματα πέτυχε ο Λοίζου και ένα ο Κούσουλος. Για την ομάδα της Λεμεσού, σκόραρε ο Μεντόγεβιτς.

Οι πράσινοι που ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έφτασαν τους 35 βαθμούς. Αξιοσημείωτο για την Ομόνοια, η πρώτη συμμετοχή του Αμό που πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή. Από την άλλη η ΑΕΛ, που είχε πολλά αγωνιστικά προβλήματα παρέμεινε στους 19 βαθμούς μετά την ήττα στο ΓΣΠ.

Το ματς:
Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και πιο επιθετικά στον αγώνα και στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη απειλή. Ο Λοίζου μπήκε επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Φραντζή να διώχνει δύσκολα. Στην προσπάθεια του αυτή, λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ ο αμυντικός της ΑΕΛ.

Ακολούθως, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έβαζαν περισσότερο πάθος και δύναμη στο παιχνίδι τους χωρίς να δημιουργήσουν την καλή ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 26ο λεπτό όταν η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, ο Κούσουλος έκανε την δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ολιβέιρα για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά, η ΑΕΛ προσπάθησε να αντίδραση, όμως, ο Ουζόχο απόκρουσε το σουτ του Μακρή. Στο 32ο λεπτό ήταν σειρά της Ομόνοιας να απειλήσει, όμως ο Ολιβέρια σταμάτησε την προσπάθεια του Λοίζου.

Τελικά, η Ομόνοια βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα για δεύτερη φορά, στο 39ο λεπτό. Σεμέδο και Αλιούμ συνεργάστηκαν πολύ ωραία. Ο πρώτος έδωσε από πλάγια, ασιστ στον Λοίζου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ για το 2-0.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους, η Ομόνοια έφτιαξε άλλη μια καλή ευκαιρία, με τον Λοίζου να μην μπορεί από ευνοϊκή θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ομόνοια έδωσε συνέχεια στα γκολ. Στο 47ο λεπτό, ο Λοίζου έκανε το συρτό διαγώνιο εντός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Οι πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν την ΑΕΛ και έφτιαχναν φάσεις στην εστία της ΑΕΛ. Στο 56ο λεπτό ο Λάνγκ δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να βρει στόχο. Δύο λεπτά μετά, ο Λοίζου έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε λίγο στον Ολιβέιρα και στην συνέχεια χτύπησε στο δοκάρι. Στο 65ο λεπτό, ήρθε άλλη μια φάση για τους γηπεδούχος, το σουτ του Αλιούμ όμως πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 67ο λεπτό, η ΑΕΛ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά το σουτ του Σρνιτς εντός περιοχής, σταμάτησε στον Ουζόχο ο οποίος πραγματοποίησε δύσκολη απόκρουση.

Στο 74ο λεπτό, ο Αλιούμ είχε την ευκαιρία να σκοράρει ξανά όμως από κοντά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Είχε προηγηθεί σε αυτή την φάση, ωραία ενέργεια από τον Άμο.

Ακολούθησαν σουτ από τους Φραντζή, Λέτζιακς και Σιλβέστρο χωρίς ουσιαστική κατάληξη.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του 90λέπτου, η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Μεντόγεβιτς με κοντινή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.