ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση 1-0: Ξέφυγε στην κορυφή... με απρόσμενο πρωταγωνιστή!

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με την Ανόρθωση.

Οι γαλαζοκίτρινοι, με τέρμα του Τομανέ στο 89ο λεπτό επικράτησαν με 1-0 και ξέφυγαν στην βαθμολογία. Αυτό, ήταν και το πρώτο γκολ του Πορτογάλου στο φετινό πρωτάθλημα. Με δέκα ολοκλήρωσε τον αγώνα η Ανόρθωση μετά την αποβολή του Τεχέρα.

Μετά τη μεγάλη νίκη, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 42 βαθμούς και άφησε την Ανόρθωση στους 37.

Το ματς:

Στα πρώτα στάδια του πρώτου ημιχρόνου, κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες απείλησαν από μια φορά και έδωσαν καλό ρυθμό. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Φερέιρα έκανε το σουτ από καλή θέση όμως έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά μετά, ο Σαρφό με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Αρμπολέδα σε δύσκολη απόκρουση.

Στην συνέχεια, τόσο ο ΑΠΟΕΛ όσο και η Ανόρθωση έριξαν ρυθμό και περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα. Αυτό, είχε σαν αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν οι μεγάλες ευκαιρίες. Υπήρχαν προϋποθέσεις, όμως, μέχρι εκεί.

Το 0-0, ήταν το αποτέλεσμα που συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Τσεμπάκ έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Βιγιαφάνιες έπιασε την κεφαλιά από κοντά όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Αρμπολέδα. Στο 70ο λεπτό, ήρθε άλλη μια μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά βγήκε τετ α τετ με τον Αρμπολέδα, πλάσαρε δυνατά, όμως ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έκανε εξαιρετική απόκρουση.

Στο 82ο λεπτό, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στον αγώνα. Ο Τεχέρα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ο ΑΠΟΕΛ πίεσε στην συνέχεια και κατάφερε στο 89ο λεπτό να πάρει το προβάδισμα. Ο Εφραίμ έκανε το σουτ, πλάγια εντός περιοχής, όμως ο Αρμπολέδα απόκρουσε ασταθώς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τομανέ έβαλε την προβολή στέλοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στους πανηγυρισμούς έπεσε αντικείμενο στο γήπεδο και ο διαιτητής του αγώνα έφυγε για τα αποδυτήρια. Λίγα λεπτά μετά, επέστρεψαν οι ρεφ και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Μέχρι το τέλος, ο ΑΠΟΕΛ διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ, η  Ανόρθωση δεν απείλησε και το 1-0 για τους γηπεδούχους, έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (87' Εφραίμ), Κβιλιτάια (90+10' Πολυκάρπου), Τσεμπάκ, Σούσιτς (81' Ζέφτε), Μαρκίνιος, Σαρφό (46' Δώνης), Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά (81' Τομανέ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Φαγουάζ, Γουίλσον, Τομανέ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Βρόντης, Δώνης.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα (85' Χρυσοστόμου), Τιουνέ (90+13' Παρούτης), Ουαρίς (46' Γκερέρο), Γκασαμά (72' Μουσοντά), Κορρέα.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Γκερέρο, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Τζουλίου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

Διαιτητής: Kristoffersen Mads Kristoffer
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης