Τα... δύο πρόσωπα του ΑΠΟΕΛ και οι αλλαγές που τον εκτόξευσαν!

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή του, ωστόσο κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο την Ανόρθωση.

Πλέον, οι γαλαζοκίτρινοι ξέφυγαν από την ομάδα της Αμμοχώστου στους πέντε βαθμούς, απέκτησαν τεράστια δυναμική και ψυχολογία ενόψει της δύσκολης και απαιτητικής συνέχειας.

Αγωνιστικά, ο ΑΠΟΕΛ παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα, δεν πίεσε την εστία του Αρμπολέδα με αποτέλεσμα να προσέξει περισσότερο την άμυνα του. Χαρακτηριστικό το γεγονός, πως μόνο με ένα μακρινό σουτ του Σαρφό απείλησε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σαρφό που δεν ήταν ξανά σε καλή μέρα πέρασε εκτός και την θέση του πήρε ο Δώνης. Αυτή η αλλαγή βοήθησε τον ΑΠΟΕΛ να διαφοροποιήσει την εικόνα του κυρίως επιθετικά. Ήταν η ομάδα που έβαλε πίεση, βελτιώθηκε δημιουργικά ενώ έφτιαξε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Βιγιαφάνιες (δοκάρι) και Ντογκαλά μετά από χαμένο τετ α τετ.  Άλλες δύο αλλαγές, βοήθησαν στο μοναδικό γκολ του αγώνα στο 89ο λεπτό. Ο Εφραίμ άρχισε την φάση και ο Τομανέ από κοντά νίκησε τον Αρμπολέδα πετυχαίνοντας παράλληλα και το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Συνεπώς, οι αλλαγές που έγιναν στην επανάληψη βοήθησαν στα μέγιστα τον ΑΠΟΕΛ να φτάσει στη μεγάλη νίκη που του επιτρέπει να ανοίξει τις διαφορές από τις ομάδες που ακολουθούν και να γίνεται αυτή την στιγμή, το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.