Εθνικός Άχνας-Ομόνοια 2-2: Δραματικό φινάλε και μοιρασιά με γκολάρα Καμπρέρα!

Ο Εθνικός αν και ήταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 2-2 την Ομόνοια, σε αγώνα για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στους 46 βαθμούς πάει η Ομόνοια, στους 25 ο Εθνικός ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Το ματς:

Ο Εθνικός Άχνας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έφτιαξε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντράζιτς μετά από λάθος του Κουλιμπαλί, έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ εντός περιοχής την έστειλε στο δοκάρι. Η πίεση του Εθνικού κράτησε μέχρι την συμπλήρωση δέκα λεπτό. Στο διάστημα αυτό, είχε κερδίσει μάλιστα και τέσσερα κόρνερ.

Στην συνέχεια, άλλαξαν τα δεδομένα αφού η Ομόνοια σε δύο λεπτά πέτυχε δύο γκολ. Στο 11ο λεπτό, ο Μπέζους έδωσε εξαιρετική ασιστ στον Στεπίνσκι ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 13ο λεπτό, ο Κούσουλος με όμορφη κάθετη μπαλιά βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σεμέδο ο οποίος με πλασέ, νίκησε τον Μποκατίνοφ για το 0-2.

Από την στιγμή που η Ομόνοια πέτυχε το δεύτερο γκολ, έπεσε και ο ρυθμός του αγώνα. Επόμενη καλή στιγμή, στ 28ο λεπτό με σουτ του Στεπίνσκι. Δύο λεπτά μετά, ήρθε άλλο ένα σουτ, αυτή την φορά από τον Καμπρέρα χωρίς ουσιαστική κατάληξη.

Μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε κάι το 0-2 για τους φιλοξενούμενους ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός μπήκε και πάλι καλύτερα και στο 50ο λεπτό κατάφερε να μειώσει. Μετά από λανθασμένο διώξιμο του Λάνγκ, η μπάλα κατέληξε στον Μάριο Ηλία ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-2.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Ομόνοια απείλησε με πλασέ του Σεμέδο εντός περιοχής, όμως ο Μποκατίνοφ έκανε δύσκολη απόκρουση. Στο 55ο λεπτό ο Στεπίνσκι επιχείρησε μακρινό σουτ, με την μπάλα όμως να περνά εκτός.

Στο 65ο λεπτό, ο Στυλιανού έκανε φάουλ στον Σεμέδο και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλάζοντας τα αριθμητικά δεδομένα. Στην φάση αυτή, ο Μπέζους είχε εκτελέσει απευθείας φάουλ αναγκάζοντας τον Μποκατίνοφ σε δύσκολη απόκρουση. Στο 71ο λεπτό, η Ομόνοια έφτιαξε άλλη μια καλή ευκαιρία, με το δυνατό πλασέ του Παναγιώτου εντός περιοχής, με τον κίπερ του Εθνικού να κάνει ακόμα μια καλή απόκρουση.

Φτάνοντας στο 85ο λεπτό, ο Εθνικός βρήκε τα αποθέματα αν και με δέκα παίκτες να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Ο Καμπρέρα με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο για το 2-2.

Στο 89ο λεπτό, η Ομόνοια είχε δοκάρι μετά από σουτ του Μπάκιτς, όμως, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος, τίποτα δεν άλλαξε και ο Εθνικός πήρε ένα παλικαρίσιο βαθμό, ειδικά έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Από την άλλη η Ομόνοια, έλεγχε τον παιχνίδι όμως στο τέλος έφυγε μόνο με τον βαθμό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Εθνικός (Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Στυλιανού, Λομοτέι, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο,  Περατικός (79′ Σπιρόφσκι), Λίπσκι (79′ Ιωαννίδης), Πεχλιβάνης, Ντράζιτς (72′ Αγγελόπουλος), Μ. Ηλία (72′ Μεσγκίντα), Καμπρέρα.
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Κ. Ηλία, Νικολάου, Μπέκερ, Λεμίσκο, Πέρδιος, Χριστοφή.

Ομόνοια (Ρέινχταλ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χάμπος (90+2′ Κακουλλής), Μπέζους, Φράνσον (61′ Σίμιτς), Σεμέδο, Στεπίνσκι.
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κασάμα, Αλιούμ, Μπάκιτς, Λέζιακς, Χαμάς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Αμού.