ΑΕΚ: Ο στόχος που χάθηκε, το «αν» και η επόμενη μέρα

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στον Απόλλωνα. Γνώρισε την ήττα με 2-1 σε νοκ άουτ αγώνα και αποκλείστηκε από το Κύπελλο.

Χάθηκε ο ένας από τους δύο στόχους που είχε η ομάδα της Λάρνακας. Δεν μπορεί να έρθει η διάκριση μέσω Κυπέλλου και πλέον η προσοχή όλων είναι στον θεσμό του πρωταθλήματος. Όλες οι δυνάμεις θα δοθούν, έτσι ώστε η ΑΕΚ να διεκδικήσει μέχρι το τέλος όσες πιθανότητες έχει για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι κόντρα στον Απόλλωνα, τα πράγματα άρχισαν ιδανικά αφού στο 8o λεπτό ήρθε ο γκολ του Γκάμα. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Μπορεί να είχε ευκαιρίες και καλά διαστήματα η ΑΕΚ, ωστόσο η γενική της παρουσία δεν ήταν η καλύτερη. Ένας σημαντικός παράγοντας, ήταν και η κούραση, κάτι που είδαμε σε αρκετούς παίκτες της ΑΕΚ κάτι για το οποίο μίλησε και ο Ραν Μπεν Σιμόν.

Ήταν σημαντικές οι φάσεις που έχασε η ΑΕΚ, ειδικά σε τρεις περιπτώσεις που αν υπήρχε καθαρό μυαλό ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Δεν υπάρχει φυσικά, αν στο ποδόσφαιρο όμως οφείλουμε να καταγράψουμε τρεις σημαντικές στιγμές στον αγώνα. Αρχικά η φάση του 62ου λεπτού με την κεφαλιά του Κάσας και την απόκρουση του Νταρίκουα πάνω στην γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μιλίσεβιτς από κοντά έκανε την κεφαλιά και βρήκε το δοκάρι.  Η τρίτη φάση, ήταν το χαμένο τετ-α-τετ του Σάντος στην τελευταία φάση του αγώνα.

Λίγο η αστοχία, λίγο το δοκάρι και λίγο ο Νταρίκουα κράτησαν την ΑΕΚ μακριά από δεύτερο γκολ.

Όπως αναφέραμε πιο πάνω, η ΑΕΚ πλέον δεν έχει παρά να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα. Ποιότητα υπάρχει, και άπαντες καλούνται να δείξουν ότι μπορούν να πάνε μέχρι τέλος και να διεκδικήσουν την μεγάλη επιτυχία. Όσο δύσκολο και αν είναι αυτό το έργο