Καμίνι το ΓΣΠ, «φωτιές» ο ΑΠΟΕΛ!

Ο τίτλος του ρεπορτάζ τα λέει όλα για τον ΑΠΟΕΛ που στο ματς της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ παίζει εντός έδρας την Πάφο.

Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Ανόρθωση, θέλει να επιστρέψει στις νίκες σ' ένα σημαντικό παιχνίδι όπως είναι αυτό της Κυριακής.

Μπάλα θα παίξει και ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ αφού το ματς ορίστηκε στις 17:00, το στάδιο της πρωτεύουσας θα είναι καμίνι και οι ποδοσφαιριστές πρέπει να βγάζουν «φωτιές». Το προβληματικό πρώτο ημίχρονο που είχε ο ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με την Ανόρθωση, έφερε σε σκέψεις τον Σα Πίντο, όμως κρατάει το «ξύπνημα» της ομάδας του στην επανάληψη και πάνω σε αυτό θα στηριχθεί και την Κυριακή στο ματς με τον ΑΠΟΕΛ.

Στις έξι τελευταίες συναντήσεις ΑΠΟΕΛ-Πάφος στο ΓΣΠ, η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε μόλις δύο φορές ενώ αν παρατηρήσει κανείς τους αριθμούς και τα στενά σκορ, αυτά μαρτυράνε το πόσο δυσκολεύονται οι δύο ομάδες στα μεταξύ τους ματς.

Στον αγώνα του α’ γύρου τον περασμένο Σεπτέμβριο ο ΑΠΟΕΛ δυσκολεύτηκε πολύ όμως βρήκε τη λύση στο 82’ με τον Γουίλσον. Πάνω – κάτω και το ματς της Κυριακής θα κινηθεί σε αυτούς τους ρυθμούς, οι δύο ομάδες θα φυλάξουν τα νώτα τους αρχικά, ενώ θα γίνει προσπάθεια ο ΑΠΟΕΛ να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις, αιφνιδιάζοντας την εστία της Πάφου.

1. ΑΠΟΕΛ-Πάφος 1-0
  2. ΑΠΟΕΛ-Πάφος 0-0
  3. ΑΠΟΕΛ-Πάφος 1-1
  4. ΑΠΟΕΛ-Πάφος 2-1
  5. ΑΠΟΕΛ-Πάφος 1-1
  6. ΑΠΟΕΛ-Πάφος 0-1