Δόξα-Καρμιώτισσα 1-4: «Άλωσε» την Περιστερώνα με εξωγήινο Κατσαντώνη

Μεγάλη νίκη για την Καρμιώτισσα που κέρδισε ξανά τη Δόξα μέσα στην Περιστερώνα με 4-1 και αύξησε τη διαφορά από την Δόξα στους 8 βαθμούς.

Οι ποδοσφαιριστές του Χαραλάμπους αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι, κατάφερα να γυρίσουν τα εις βάρους τους δεδομένα και με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Κατσαντώνη που πέτυχε χατ τρικ, πήραν μια τεράστια νίκη.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι στην Περιστερώνα για την ομάδα της Δόξας. Μετά από γέμισμα του Βελκόφσκι στην περιοχή ο Μαλόνε στη προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την βρήκε με το χέρι με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει το πέναλτι μέσω on field review. Ο Ναμπί δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα, βάζοντας έτσι από νωρίς την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 7’. Η ομάδα της Κατωκοπιάς, έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Τρούγιτς. Ο Σέρβος πάτησε περιοχή σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Καρμιώτισσας αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σπόλιαριτς. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, βάζοντας αρκετή πίεση, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάτι.

Η Καρμιώτισσα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο. Οι ποδοσφαιριστές του Χαραλάμπους, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ένα όμορφο σουτ του Ντούμπια. Εκεί που η Δόξα προσπαθούσε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα του αγώνα ο Κατσαντώνης εξαπόλυσε ένα τρομερό σουτ από απόσταση, γυρίζοντας το παιχνίδι για την ομάδα του κοντά στο 61ο λεπτό. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για την ομάδα του Χαραλάμπους ο Κατσαντώνης και πάλι με νέο σουτ εκτός περιοχής νίκησε για τρίτη φορά τον Αντωνίου, δίνοντας αέρα δυο τερμάτων για την ομάδα του. Κερασάκι στη τούρτα ήρθε να βάλει και πάλι ο Κατσαντώνης μετά από μια αντεπίθεση για την ομάδα της Καρμιώτισσας και τον Κύπριο επιθετικό να πετυχαίνει χατ τρικ και να κάνει το τελικό 4-1.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι (51' Φοφανά), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης (67' Σαντίκ), Πούριτς, Ασάντε, Χάνι.

Στον πάγκο: Κυριάκου Π, Λοιζίδης, Αντενόν, Αλσέους, Κυριάκου Ε, Κυριάκου Χ., Μέσκα.

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (77' Νεοφύτου), Ρόσι (67' Χαραλάμπους), Γκραντινάρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Πάβλοβετς.

Διαιτητής: Markovic Momcilo

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής 'Ομηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR: Jovanovic Srdjan