Απόλλων-Νέα Σαλαμίνα 2-0: Ζεστές μηχανές οι μεν, σβηστές οι δε

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα που επικράτησε άνετα και εύκολα της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 στο Στάδιο Άλφαμεγα για τη δεύτερη αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Σκόρερ για τους «κυανόλευκους» οι Μάρκες και Σαγκάλ, με ένα Απόλλωνα να έχει μια εξαιρετική εμφάνιση κατά τη διάρκεια του αγώνα και τη Νέα Σαλαμίνα να μην μπορεί να ανταποκριθεί.

Στους 41 ο Απόλλωνας, στους 37 η Νέα Σαλαμίνα.

Επιθετικός μονόλογος από τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης αφού οι ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Ματσίν, είχαν τον μεγάλο αριθμό των 9 τελικών προσπαθειών μπροστά από την εστία του Μελίσσα. Οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους αφού στα πρώτα εφτά λεπτά είχαν δυο πολύ καλές στιγμές. Αρχικά ο Σαγκάλ πάτησε περιοχή αλλά το πλασέ του δεν ήταν σωστό, χάνοντας από πλεονεκτική θέση μια καλή στιγμή. Λίγο αργότερα και στο 7ο λεπτό ήταν σειρά του Μαλεκκίδη να αστοχεί από ευνοϊκή θέση. Μετά από ασταθή απόκρουση του Μελίσσα ο άσος του Απόλλωνα, εντελώς αμαρκάριστος κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από την εστία της Νέας Σαλαμίνας. Η επιθετική ροή του Απόλλωνα δεν είχε σταματημό με τον Μάρκες να βάζει τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ στο 23ο λεπτό. Ο Μπρούνο Σάντος έκανε το γέμισμα στη περιοχή στο ύψος του πέναλτι με τον Πορτογάλο επιθετικό να κερδίζει τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, για το 9ο του τέρμα στη σεζόν. Στο 27’ της αναμέτρησης, η μπάλα έφτασε στον Σαγκάλ μετά από σέντρα του Βαλμπουενά. Ο Χιλιανός έπιασε το ανάποδο ψαλιδάκι, με την μπάλα να περνά οριακά πάνω από την οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα. Ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Μάρκες αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης μετά από on field review ακύρωσε το τέρμα του Πορτογάλου για οφ σάιντ του Σαγκάλ. Ο Χιλιανός αν και δεν είχε εμπλοκή στη φάση, ο διαιτητής θεώρησε πως επηρεάζει τον τερματοφύλακα, ακυρώνοντας το τέρμα.

Όπως έκλεισε το ημίχρονο έτσι το ξεκίνησε ο Απόλλωνας με τον Σαγκάλ να σκοράρει για την ομάδα του στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ του Πέρετζ. Σαφέστατα οι πολλές αλλαγές αλλά και η εικόνα των δυο ομάδων δεν βοήθησαν πολύ στο να δημιουργηθούν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τους δυο τερματοφύλακες. Άξιο αναφοράς είναι πως η Νέα Σαλαμίνα έφτιαξε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο στόχο στο 63’ της αναμέτρησης μετά από ένα πολύ άστοχο σουτ του Γιάνγκα, ενώ ο Απόλλωνας μετά και τέρμα που πέτυχε, έσβησε τις μηχανές.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σιέλβικ (Πεϊμπέρνς 66’) , Πέρετζ, Σάντος (Παναγιώτου 66’), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Χάμπος (Κολ 46’), Νταρίκουα, Βαλμπουενά (Σπόλιαριτς 77’), Μάρκες (Κρμένσικ 46’)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς, Αρτεάν, Κοστάκε, Φιλιώτης, Κολ, Μπακένγκα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ναρσίνγκ (Κονέ 46’), Φερνάντες (Ντουρμισάι 64’), Μπεχαράνο (Κατσιαρής 76’), Καρλίτος, Χριστοδούλου (Οφόρι 54’), Γκουανίνι, Γιάνκα, Ντιακιτέ (Μιγκελίτο 74’).

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Κουσμάνοβιτς, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Κατσιάρης.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας