Καρμιώτισσα - Απόλλων 0-0: «Χ»αρούμενοι οι γηπεδούχοι

Καρμιώτισσα και Απόλλωνας κόλλησαν στο 0-0 στο Στέλιος Κυριακίδης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β' γκρουπ του πρωταθλήματος. Με τον βαθμό που πήραν οι γαλάζιοι, έφτασαν τους 43 ενώ η Καρμιώτισσα πήγε στους 28.

Η Καρμιμώτισσα διατήρησε την διαφορά των έξι βαθμών από την 6η του Β' γκρουπ, Δόξα, η οποία έμεινε επίσης στο 0-0 με την ΑΕΛ. Ο Απόλλωνας είναι στην πρώτη θέση του ομίλου.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δώσουν καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο ενώ έμειναν μακριά από τις μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 2ο λεπτό ο Σπόλιαριτς απόκρουσε το σουτ του Μπακένγκα. Στο 17ο λεπτό ήρθε η επόμενη τελική, με άστοχο σουτ από τον Χάμπο. Στο 21ο λεπτό, ήρθε άλλο ένα μακρινό σουτ για τον Απόλλωνα, αυτή την φορά με τον Κρμέντσικ, με την μπάλα να περνά ξανά εκτός.

Στο 33ο λεπτό, ήταν σειρά του Κοστάκε να επιχειρήσει άλλο ένα σούτ, με τον Σπόλιαριτς να αποκρούει και πάλι.

Με την συμπλήρωση 45 λεπτών, ήρθε η πρώτη απειλεί για την γηπεδούχο ομάδα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θεοδώρου, η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Απόλλωνα όμως ο Νεοφύτου από κοντά δεν μπόρεσε να την βρει και να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα.

Σε χρόνους καθυστερήσεων, ο Απόλλωνας βρήκε και αυτός την καλύτερη στιγμή του, στο πρώτο μέρος. Ο Πεϊμπέρνς, έπιασε ένα δυνατό, γυριστό σουτ εντός περιοχής, στέλνοντας με δύναμη την μπάλα, πάνω από την αντίπαλη εστία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έβαλαν πίεση στον Απόλλωνα. Μάλιστα, μέσα σε ένα λεπτό ήρθαν δύο σουτ από καλή θέση, από τους Θεοδώρου και Ματθαίου, με την μπάλα να κοντράρει ισάριθμες φορές και να απομακρύνεται ο κίνδυνος.

Στο 63ο λεπτό, ήρθε η πρώτη απειλεί στο δεύτερο ημίχρονο, για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπακένγκα από πολύ κοντά έκανε το σουτ, όμως βγήκε η άμυνα από παίκτες της Καρμιώτισσας. Τέσσερα λεπτά μετά, δημιουργήθηκε μεγάλη φάση και για τους γηπεδούχους. Ο Χαραλάμπους έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας σε δύσκολη απόκρουση τον Λέουβενμπεργκ.

Ακολούθησαν, τρεις τελικές για τον Απόλλωνα. Αρχικά, ο Σπόλιαριτς απόκρουσε το σουτ του Φιλιώτη ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, η μπάλα πέρασε έξω μετά από νέο σουτ του Κρμέντσικ. Στο 73' η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική των δικτύων της εστίας της Καρμιώτισσας, μετά από κεφαλιά του Άδωνη.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Άδωνη με κεφαλιά έστειλε λίγο έξω την μπάλα με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Χαραλάμπους (82′ Παντελή), Γκραντινάρου, Κοβάσεβιτς, Παούλαβετς (42′ Αγγελή), Ψύχας (46′ Ματθαίου).
Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Μιχαήλ, Παντελή, Αγγελή, Ματθαίου, Αριστείδου.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Γιούρτσεβιτς, Νταρίκουα, Σπόλιαριτς (66′ Αρτεάν), Κυριάκου, Κολ (82′ Ποντικός), Κοστάκε (46′ Φιλιώτης), Μπακένγκα (66′ Σαγκάλ), Κρμέντσικ (72′ Βαλμπουενά).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Εκπολό, Σκιέλβικ, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Αρτεάν, Βαλμπουενά, Φιλιώτης.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος