Πάφος FC – Άρης 1-0: Πολύτιμο τρίποντο δια ποδός Τάνκοβιτς!

Με γκολ του Τάνκοβιτς στο 81ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, η Πάφος FC επικράτησε του Άρη με 1-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ, δίνοντας συνέχεια στις νίκες μετά την επικράτηση επί της Ανόρθωσης στην προηγούμενη αγωνιστική, διατηρώντας παράλληλα και τις ελπίδες της ζωντανές για έξοδο στην Ευρώπη μέσω του πρωταθλήματος.

Με κόκκινη κάρτα αποβλήθηκε ο Σπιλέφκσι λίγα δευτερόλεπτα μετά το τέρμα της Παφιακής ομάδας.

Εικόνα αγώνα:

Με διάθεση για καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο εισήλθαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν από μια καλή προσπάθεια, πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Πάφος FC με το σουτ του Βαλακάρι από ευνοϊκό σημείο να περνάει ψηλά εκτός εστίας και ο Άρης με τον Μαγιαμπέλα σε τετ-α-τετ με τον Ίβουσιτς, να μην μπορεί να τον κερδίσει με ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε.

Παρά λοιπόν τα πρώτα θετικά δείγματα, στην συνέχεια και όσο περνούσε η ώρα, ο αγώνας δεν είχε τον ίδιο ρυθμό. Αντιθέτως, υπέπεσαν και οι δύο ομάδες σε πάρα πολλά λάθη, ιδιαίτερα όταν προσπαθούσαν να επιτεθούν, με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι μέτριο και οι καλές φάσεις λιγοστές.

Λίγο πριν το ημίχρονο φάνηκε να «ξυπνούν» γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι, με τον Άρη να χάνει πολύ καλή ευκαιρία στο 44’ όταν ο Γκομίς από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από αντεπίθεση δεν κατάφερε να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να περάσει πάνω από την εστία.

Ένα λεπτό αργότερα απάντησε η Παφος FC, με τον Μπότσκαι να κάνει ένα γύρισμα στον επερχόμενο Τάνκοβιτς, ο οποίος εξαπέλυσε ένα δυνατό βολέ, το οποίο ανάγκασε τον Άλβες σε εντυπωσιακή και συνάμα σωτήρια επέμβαση.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο β’ ημίχρονο για τουλάχιστον ένα 10λεπτο και μέχρι την στιγμή που και πάλι είχαν και οι δύο ομάδες από μια καλή στιγμή.

Αρχικά ο Άρης στο 55ο λεπτό προειδοποίησε με σουτ του Γκομίς, το οποίο φαινόταν να κατευθύνεται στα δίχτυα αλλά έσωσε με παρέμβαση ο Μπόσκαι, με την Παφιακή ομάδα στην συνέχεια να απειλεί με σουτ του Ζάιρο αρχικά και διαδοχικά σουτ στην συνέχεια, τα οποία σταμάτησαν όλα στα σώματα παικτών της ομάδας της Λεμεσού.

Παρά την διάθεση που έδειξαν οι δύο ομάδες για να πάρουν κάτι περισσότερο αυτό δεν φαινόταν να ερχόταν. Όλα αυτά βεβαίως μέχρι και το 80ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο η Παφιακή ομάδα κέρδισε πέναλτι με την βοήθεια και του VAR, με τον Τάνκοβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα, χαρίζοντας με αυτό τον τρόπο και τη νίκη στην ομάδα του, η οποία έδωσε συνέχεια στις νίκες μετά την επικράτηση επί της Ανόρθωσης την προηγούμενη αγωνιστική.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Μποτσκάι, Ρους, Ικόκο (Κβίντα 75’), Τάνκοβιτς, Ναμ (Κανέ 64’), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (Μπρούνο Φελίπε 64’), Ζάιρο (89’ Ζιάζια), Πέπε (Κοντρέρας 89’)

ΑΡΗΣ: Άλβες, Μουσσόντα, Ουρόσεβιτς, Σανέ (Μάτισικ 58’), Γιαγκό, Νίκολιτς (Στρούσκι 58΄) (Σουμάνσκι 75’), Ζόκε, Μπένγκτσον, Γκομίς,  Μοντνόρ (Σεμέδο 69’), Μαγιαμπέλα (Μπράουν 69’),

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ουρόσεβιτς 20’, Σανέ 22’ / Μπότσκαι 90+7'