Οθέλλος - Εθνικός 2-1: Του τερμάτισε το σερί!

Τη δεύτερη νίκη του στη σεζόν επί του Εθνικού πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (19.4) ο Οθέλλος.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα CYTA 2023/24 ο σύλλογος της Αθηαίνου επικράτησε 2-1 του αντίστοιχου από την Άχνα, στο VITEX Αμμόχωστος-Επιστροφή.

Με το ίδιο σκορ, υπενθυμίζεται, ο Οθέλλος είχε καταβάλει τον Εθνικό και στο αντίστοιχο παιχνίδι της α’ φάσης (21.12.2023).

Με αυτήν την επιτυχία η ομάδα του Κώστα Σακκά έφτασε στους 26 βαθμούς και μετέθεσε χρονικά την οριστικοποίηση του υποβιβασμού της, η οποία θα έλθει, αν η Καρμιώτισσα επικρατήσει το Σάββατο (20.4) της ουραγού ΑΕΖ.

Από την άλλη, για τον Εθνικό, ο οποίος είχε στον πάγκο του ως υπηρεσιακό τεχνικό τον Μπόρτζε Τζούρεφ, ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα στα πλέι άουτ και συνολικά η πρώτη μετά το 3-4 από την Πάφο στις 10 Φεβρουαρίου, στο «Στέλιος Κυριακίδης» (2-3-0 έκτοτε).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο μετά το ημίωρο με δυνατό σουτ του Ναρντίνι σε εκτέλεση φάουλ (32') και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πιχ αξιοποίησε λάθος γύρισμα του Αρτυματά, για να κλέψει την μπάλα και ντριμπλάροντας τον Παναγή να τη στείλει στα δίχτυα για το 2-0 (34').

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις αρχές του δευτέρου μέρους με τέρμα του Περατικού (58'), δημιούργησαν ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

ΟΘΕΛΛΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 2-1 (19.4)
Γήπεδο:
VITEX Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 32’ Ναρντίνι, 34’ Πιχ / 58’ Περατικός
Διαιτητές: Ροβέρτος Κώστα - Μάριος Στυλιανού, Στέφανος Αναστασίου - Μάριος Αντωνίου
VAR: Κωνσταντίνος Φελλάς / AVAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή
Κίτρινες: Σούτο, Χριστοδούλου / Σπιρόβσκι
Θεατές: 180 εισιτήρια
ΟΘΕΛΛΟΣ (4-3-3): Παναγιώτου - Σταμούλης (40’ Ανάνγκ / 71’ Σλάβικ), Γιάνσεν, Καστάνας, Κυριάκου - Χριστοδούλου - Χατζηπασχάλης (83’ Σανγκαρέ), Ναρντίνι - Κατσιατής (83’ Ιωάννου), Πιχ - Σούτο.
ΕΘΝΙΚΟΣ (3-4-2-1): Παναγή - Περατικός, Αρτυματάς, Ριστέβσκι - Ιωάννου, Σπιρόβσκι, Κ. Ηλία (46’ Λίπσκι), Πεχλιβάνης (46’ Νικολάου) - Μ. Ηλία (59’ Ντράζιτς), Χριστοφή (66’ Μπέκερ) - Ιωαννίδης (59’ Καμπρέρα).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης, όπως την κατέγραψε το SPORTIME:

1' Σέντρα στον αγώνα!
1' Ο Σούτο ελίσσεται στην περιοχή και επιχειρεί σουτ, βάζει την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ ο Αρτυματάς!
6' Εκτός περιοχής διαγώνιο σουτ του Κυριάκου, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!
9' Σουτ του Σπιρόβσκι, κόντρα και κόρνερ
20' Εκτέλεση φάουλ από τον Πιχ, ο Παναγή αποκρούει σε κόρνερ
23' Σέντρα του Περατικού, κεφαλιά του Ιωαννίδη, λίγο πάνω από την εστία του Οθέλλου
28' Κόρνερ του Πεχλιβάνη, κεφαλιά του Ριστέβσκι, αποκρούει σταθερά ο Παναγιώτου
32' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΟΘΕΛΛΟΣ!
Σε εκτέλεση φάουλ στα όρια της περιοχής του Εθνικού ο Χριστοδούλου στρώνει την μπάλα στον Ναρντίνι που με δυνατό, συρτό σουτ στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Παναγή!

34' ΓΚΟΛ! 2-0 Ο ΟΘΕΛΛΟΣ!
Από λανθασμένο γύρισμα του Αρτυματά ο Πιχ κλέβει την μπάλα, ντριμπλάρει τον Παναγή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
40' Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο: Ανάνγκ αντί του τραυματία Σταμούλη
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+2' Τέλος πρώτου μέρους

Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό: Νικολάου και Λίπσκι αντί των Πεχλιβάνη και Κ. Ηλία αντιστοίχως

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
48' Κίτρινη στον Σούτο
53' Σέντρα Λίπσκι, κεφαλιά του αμαρκάριστου Ριστέβσκι από τη μικρή περιοχή, αποκρούει ο Παναγιώτου
58' ΓΚΟΛ! 2-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Με εκτός περιοχής σουτ ο Περατικός μειώνει για τους φιλοξενούμενους
59’ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό: Καμπρέρα και Ντράζιτς αντί των Ιωαννίδη και Μ. Ηλία αντιστοίχως
66' Αλλαγή για τον Εθνικό: Μπέκερ αντί Χριστοφή
70' Σέντρα του Περατικού, σουτ στην κίνηση από τον Καμπρέρα, αποκρούει σωτήρια ο Παναγιώτου!
71' Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο: Σλάβικ αντί του τραυματία Ανάνγκ
71' Εντός περιοχής σουτ του Νικολάου, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παναγιώτου!
74' Κίτρινη στον Σπιρόβσκι
77' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίπσκι, λίγο πάνω από την εστία του Οθέλλου
83’ Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο: Ιωάννου και Σανγκαρέ αντί των Κατσιατή και Χατζηπασχάλη αντιστοίχως
87' Εντός περιοχής σουτ του Καμπρέρα, αποκρούει ο Παναγιώτου
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος