ΑΕΚ – Ομόνοια 2-0: «Κιτρινοπράσινη» υπεροχή και επικράτηση επίδοξου πρωταθλητή!

Με πολύ καλή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ομόνοια να πιστέψει ότι θα έχει βαθμολογικό κέρδος, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 (Λόπες 50’, Τόνγκια 65’) των «πρασίνων» και διατήρησε έτσι την διαφορά από τον πρώτο ΑΠΟΕΛ στο -1.

Καλύτερη η ομάδα της Λάρνακας σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δίκαια ήρθε η νίκη.

Εικόνα αγώνα:

Πολύ καλά ανασταλτικά και με διάθεση να απειλήσει με αντεπιθέσεις μπήκε στο παιχνίδι η Ομόνοια και θα λέγαμε πως το κατάφερε πολύ καλά, ιδιαίτερα στα πρώτα στάδια του αγώνα.

Έφτιαξε μάλιστα δύο καλές προϋποθέσεις πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, οι οποίες αν είχαν καλύτερο τελείωμα ή και τελική πάσα, ίσως θα μπορούσαν να καταλήξουν και σε κάποιο τέρμα.

Η πρώτη τελική προσπάθεια ωστόσο άνηκε στην ΑΕΚ, με τον Σολ να πιάνει καρφωτή κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Γκαρσιά, η οποία ωστόσο κατέληξε πάνω από την εστία του Ουζόχο.

Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν πολύ κακό τόσο σε ρυθμό όσο και σε θέαμα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Πολύ διαφορετικά ξεκίνησε το β’ ημίχρονο, καθώς 5 λεπτά με την έναρξη του, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με «πρωταγωνιστή» τον Λόπες. Ο Πορτογάλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα το Ντιουνγκού και με πλασέ νίκησε τον Ουζόχο στο 50ο λεπτό.

Ο Τόνγκια ένα τέταρτο αργότερα ήρθε να δώσει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα του, όταν εκμεταλλευόμενος μια λανθασμένη απομάκρυνση ήρθε με φόρα από πίσω και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο έλειψε μάλιστα ο Γκιούρτσο να κάνει και το 3-0, κάτι όμως δεν υπολόγισε σωστά, καθώς μπροστά σε άδειο τέρμα και κάπως πλάγια κατάφερε να στείλει την μπάλα παράλληλα με την εστία και όχι προς την εστία.

Ο Μπεν Σιμόν στην πορεία πραγματοποίησε αλλαγές θέλοντας να διαφυλάξει το υπερ του προβάδισμα και τα κατάφερε, καθώς δεν απειλήθηκε καθόλου. Αντιθέτως ήταν η ΑΕΚ αυτή που βρήκε καλές στιγμές για να πετύχει και τρίτο γκολ.

Αφού αυτό δεν έγινε λοιπόν, το σκορ όπως διαμορφώθηκε στο 65ο λεπτό παρέμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς, Γκάμα (Ναούμ 72’), Φαράζ (Γκιούρτσο 69’), Τόνγκια (Σάντος 79’), Λόπες (Μάμας 69’), Σολ (Κάσας 79’)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Χαμάς, Μπασιρού, Κούσουλος (Κασάμα 68’), Χαραλάμπους (Αλιούμ 68’), Σίμιτς (Κακολλής 78’), Σεμέντο, Στεπίνσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κακουλλής 86’

ΣΚΟΡΕΡ: Λόπες 50’, Τόνγκια 65’