ΑΕΚ – Ανόρθωση 1-1: Ο Μακούν της… έκοψε την φόρα!

Τη νίκη και το προβάδισμα που θα είχε στον «τελικό» πρωταθλήματος σε περίπτωση νίκης έχασε στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΚ, με τον Μακούν να ισοφαρίζει για την Ανόρθωση σε 1-1 στο 90+2’ και να σώζει τον βαθμό.

Ο Λόπες είχε ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό και δεν έδειχνε αυτό να αλλάζει με βάση την γενική εικόνα στο παιχνίδι, μέχρι την στιγμή όμως που ήρθε η ισοφάριση και έφερε μπόλικη απογοήτευση στην ομάδα της Λάρνακας.

Πλέον η ΑΕΚ πάει στον «τελικό» πρωταθλήματος σε θέση που δεν συμβιβάζεται με οτιδήποτε πέραν της νίκης.

Εικόνα αγώνα:

Όπως ήταν λογικό η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με του σουτ του Φαράζ να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Μιχαήλ.

Ό,τι δεν έκανε όμως ο Φαράζ το έκανε ο Λόπες λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό, με τον Πορτογάλο σε άδειο τέρμα και με εξουδετερωμένο τον Μιχαήλ μετά από την ασταθή του επέμβαση, να κάνει μια εύκολη κεφαλιά για το 1-0.

Βρήκε ακόμη κάποιες καλές προϋποθέσεις η ΑΕΚ μέχρι και το τέλος του α’ ημιχρόνου χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα, την ίδια στιγμή που η Ανόρθωση δυσκολεύτηκε πολύ να γίνει επικίνδυνη.

Μάλιστα η ομάδα της Αμμοχώστου δεν είχε φτιάξει ούτε και μια τελική σε ολόκληρο το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Οι δύο ομάδες πήγαν λοιπόν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα που απέκτησε από το 15ο λεπτό.

Με λίγο περισσότερο άγχος σε σχέση με το πρώτο μέρος εισήλθε στο γήπεδο η ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο, με την πρώτη καλή φάση να έρχεται μάλιστα στο 64ο λεπτό, όταν ο Τόνγκια σούταρε μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Μιχαήλ σε σωτήρια επέμβαση.

Σε εξίσου σωτήρια επέμβαση ανάγκασε και ο Παρούτης τον Πίριτς, ο οποίος με υπερένταση έσωσε ένα δύσκολο σουτ του Κύπριου μεσοεπιθετικού της Ανόρθωσης στο 69ο λεπτό, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο Μακούν ήταν αυτός που στο 90+2’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με γυριστό σουτ έπειτα από εκτέλεση φάουλ, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ανόρθωση και σκορπώντας την απογοήτευση στην ΑΕΚ που κρατούσε τη νίκη μέχρι εκείνο το σημείο.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία (Σάντσες 65’), Πονς, Γκάμα (Ναόυμ 74’), Φαράζ (Γκιούρτσο 55’), Τόνγκια, Λόπες (Τρισκόφσκι 46’), Σολ (Σάντος 74’)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Κορέια, Κορρέα, Κίκο, Τεχέρα (Κωνσταντίνου 87’), Μακούν, Αρτυματάς, Ουαρίς (Ε. Χαραλάμπους 77’), Παρούτης, Χρυσοστόμου (Τζούλιου 72’), Καστέλ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μακούν 16’, Τεχέρα 45+1’  / Γκάμα 38’, Πέρε Πονς 51’

ΣΚΟΡΕΡ: Λόπες 15’ / Μακούν 90+2’