Απόλλων - Οθέλλος 4-1: Τετράστερος στην τελευταία αγγαρεία

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-1 του Οθέλλου στο στάδιο «Άλφαμεγα», για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη σε γκολ του Σαγκάλ στο 16’. Το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό, με τον Απόλλωνα να σκοράρει δις μέσα σε ένα λεπτό (49’ Κοστάκε, 50’ Πέρετζ), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Μπραμπίγια να μειώνει σε 3-1 στο 51’. Ο Μάρκες διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 67’.

Κάπως έτσι ο Απόλλωνας έβαλε τέλος με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο μαρτύριο του β’ γκρουπ, ενώ ο Οθέλλος αποχαιρέτησε με ήττα την πρώτη κατηγορία.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

13' Σκοράρει με Μάρκες ο Απόλλωνας ωστόσο το τέρμα ακυρώνεται μετά από παρέμβαση του VAR καθώς ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

16' ΓΚΟΛ 1-0 ο Απόλλωνας με Σαγκάλ! Μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Πέρετζ, το σουτ του Χιλιανού επιθετικού δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

​​20' Δοκάρι για τον Απόλλωνα με Μάρκες.

36' Σκοράρει ο Οθέλλος με Ιωάννου ο οποίος ωστόσο υποδεικνύεται σε αντικανονική θέση.

- Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

- Ξεκίνησε το β' μέρος.

49' ΓΚΟΛ 2-0 ο Απόλλωνας με τον Κοστάκε!

50' ΓΚΟΛ 3-0 ο Απόλλωνας με τον Πέρετζ! Δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό για τους γηπεδούχους.

51' ΓΚΟΛ 3-1 μειώνει ο Οθέλλος με Μπραμπίγια!

67' ΓΚΟΛ 4-1 ο Απόλλωνας με τον Μάρκες.

- Τέλος στην αναμέτρηση.

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Σιέλβικ, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Σαγκάλ, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν, Νταρίκουα, Φιλιώτης, Μάρκες.

Οθέλλος: Μαλλουρή, Γιάνσεν, Κυριάκου, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Ανάνγκ, Κόπας, Ιωάννου.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χριστοδούλου Πολύδωρος
4ος Διαιτητής:  Λουκά Μιχάλης
VAR: Σταύρου Ζωή
AVAR: Αντωνίου Μενέλαος