Μοιρασιά στο Τσίρειο

Σκόραραν από μια φορά και πήραν από ένα βαθμό. Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. ΑΕΛ και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 1-1, με αποτέλεσμα να πάρουν από έναν πόντο. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Φιόλιτς και ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Κάρλος.

Καλύτερη, αλλά…

Λίγο καλύτερη ήταν στο 1ο ημίχρονο η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού δεν δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από την ΑΕΚ, όμως, κρατούσε την μπάλα και τη γυρόφερνε στην περιοχή του Τόνιο.

Οι δυο ομάδες έπαιξαν περισσότερο παιχνίδι τακτικής και πρόσεχαν τα νώτα τους, με το 0-0 να τις δικαιώνει, ωστόσο την ίδια στιγμή επιθετικά δεν είχαν να επιδείξουν πολλά πράγματα.

Το 45λεπτο ολοκληρώθηκε με μόλις δυο –αλλά μεγάλες- ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα.

Στο 15΄η ΑΕΚ πλησίασε στο τέρμα, αλλά το δυνατό σουτ του Γιάννου από ευνοϊκή θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 23’ με κοντινή προβολή του Μαέ, την οποία εξουδετέρωσε με τα πόδια ο Τόνιο.

Από ένα γκολ

Με καλή ευκαιρία της ΑΕΚ ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, όμως, είχε την ίδια τύχη με την προηγούμενη. Ο Γιάννου έφυγε μόνος, πήγε να περάσει τον Βοζίνια και βρέθηκε πλάγια, αλλά το σουτ του πέρασε έξω.

Στο 64’ η γηπεδούχος ομάδα απάντησε στις ευκαιρίες με σουτ του Γκαζαριάν, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Τόνιο.

Η επόμενη φάση έφερε και γκολ. Στο 70’ ο Φιόλιτς έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ, βρέθηκε φάτσα με τον Βοζίνια και με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Εφτά λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι. Ο Γκαρσία ανέτρεψε τον Μαέ και ο Ιβάν Κάρλος, ο οποίος πέρασε λίγα λεπτά προηγουμένως στο ματς, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και εντεύθεν η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο, κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να ανατρέψει τα δεδομένα, όμως, η ΑΕΚ με καλή αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψε να παραβιαστεί για δεύτερη φορά η εστία της.

Έτσι το τριπλό σφύριγμα του Τιμόθεου Χριστοφή βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 1-1.