Futsal Γυναικών: Η Κατσάμα πήρε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από το χέρι

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Δευτέρας (13/11) στο πλαίσιο του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος φούτσαλ γυναικών ανάμεσα σε Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα με 2-1 χάρις σε ανατροπή που έκανε στο σκορ του α’ ημίχρονου.

Ο αγώνας άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, καθώς μόλις στο 3’, η Μαρία Τέρλα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Φρίξου Πιερή. Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στις γηπεδούχες, ενώ το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας χρειάστηκε κάποια λεπτά για να συνέλθει. Το α’ ημίχρονο ήταν σκληρό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, με το Ευρωπαϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο στο σκορ.

Στην επανάληψη, τα δεδομένα άλλαξαν άμεσα. Μόλις άρχισε το β’ ημίχρονο, η Μαρία Κατσάμα σκοράροντας έφερε τον αγώνα στα ίσα, δίνοντας προβάδισμα ψυχολογίας στην ομάδα του. Το Ευρωπαϊκό αντέδρασε, με το παιχνίδι να παίρνει μια άγρια ομορφιά. Όλα οδηγούσαν προς την ισοπαλία με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται, ωστόσο η Κατσάμα είχε διαφορετική άποψη. Λίγο πριν το φινάλε, η φορ του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας «κτύπησε» για δεύτερη φορά και έδωσε μια μεγάλη νίκη για την ομάδα της.

Μ’ αυτή τη νίκη, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας παραμένει στην 1η θέση, με το Πανεπιστήμιο Κύπρου να ακολουθεί έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι λιγότερο. Οι δύο τους θα τα πουν την ερχόμενη εβδομάδα στα γήπεδα του G.C School (20/11, 19:30).