Futsal Γυναικών: Αγκαλιά με τον τίτλο το Πανεπιστήμιο Κύπρου

Με εντυπωσιακό τρόπο το Πανεπιστήμιο Κύπρου πέρασε από τα γήπεδα φούτσαλ του GC School αφού κέρδισε με σχετική ευκολία το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με 7-0 επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά την ανωτερότητα του. Μάλιστα, μ’ αυτή τη νίκη, το κρατικό Πανεπιστήμιο βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο, καθώς με νίκη επί του Ευρωπαϊκού την άλλη εβδομάδα (20/11, 19:30) θα είναι κατά 99% και φέτος η πρωταθλήτρια ομάδα.

Οι φουτσαλίστριες του Καλλινίκου ήταν εντυπωσιακές και από το πρώτο λεπτό έδειξαν πως είναι το αφεντικό του αγώνα. Πήραν το προβάδισμα από το 5’ λεπτό με γκολ της Σοφοκλέους και από τότε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Η Σοφοκλέους ήταν και η καλύτερη παίκτρια του αγώνα, καθώς σημείωσε χατ – τρικ με άλλα δύο γκολ που πέτυχε (17’ και 45’).

Από την άλλη, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας πάλεψε όσο μπορούσε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Γιαξή πλήρωσε τις απουσίες που είχε. Τα άλλα γκολ για την ομάδα του Πανεπιστήμιου Κύπρου πέτυχαν οι Ζορζή (δύο), Τσουτσούκη και Ηλία.