Καλτσάς και Λόρια την... έσπρωξαν στον τελικό

Πολύ καλό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου απέκτησε η Ανόρθωση μετά τη νίκη με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Καλτσά στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να εκμεταλλεύται την αποβολή του Νταουσβίλι νωρίς στην επανάληψη και να πιέζει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα για την ισοφάριση. Εξαιρετικός ο Λόρια που όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν, δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Κβιλιτάια.

Σε μια εβδομάδα ο επαναληπτικός στο ΓΣΠ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ελαφριά υπεροχή της Ανόρθωσης στο πρώτο ημίχρονο εξαργυρώθηκε με τέρμα του Καλτσά, σε μια φάση που η άμυνα του ΑΠΟΕΛ ήταν... απούσα.

Καλύτερα και με διάθεση να πιέσει ψηλά μπήκε στον αγωνισικό χώρο η Ανόρθωση, ωστόσο με την πάροδο του χρόνου ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν ορθόδοξα, όμως, οι κυανόλευκοι ήταν πιο οργανωμένοι σε όλες τις γραμμές.

Στο 19ο λεπτό και στην πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ζαμπάλα παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας και ο Καλτσάς με δυνατή καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ουζόχο.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ είχε για λίγο ανούσια κατοχή, με τους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης απλά να κρατούν τις θέσεις τους και να περιμένουν.

Το παιχνίδι πήγαινε καρφωτό για το ημίχρονο χωρίς φάσεις πέραν του γκολ, ωστόσο το δοκάρι του Κβιλιτάια στο 45', άλλαξε τα στατιστικά, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει μηδέν τελικές προσπάθειες.

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα και στο 49' έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όμως, ο Μπεν Σαχάρ ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Γκάρνερ, βγήκε αέρα αντί την μπάλα.

Στο 53ο λεπτό τα αριθμητικά δεδομένα διαταράχθηκαν λόγω της αποβολής του Νταουσβίλι με δεύτερη κίτρινη. Ο Κετσπάγια αμέσως κάλυψε το κενό στο χώρο του κέντρου με δυο αλλαγές, αλλά άφησε... ορφανή την επιθετική του γραμμή.

Οι γαλαζοκίτρινοι επιδίωξαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα τους και πλησίασαν στην ισοφάριση, με σουτ των Μπεν Σαχάρ (62') και Ζαχίντ (65'), με τον Λόρια να αρνείται την παραβίαση της εστίας του.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση και έχασε ακόμη δυο ευκαιρίες για να το πετύχει. Πρώτα με σουτ του Ανουάρ που πέρασε έξω και ακολούθως με την κεφαλιά του Ενσούε που είχε την ίδια τύχη.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη που έκανε πολύ επιθετική την ομάδα του, έχασε ακόμα μια καλή φάση σε σουτ του Ντε Βινσέντι, με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα να λέει εκ νέου όχι, να κρατάει το μηδέν και να στέλνει την Ανόρθωση στον επαναληπτικό του ΓΣΠ με ασπίδα το 1-0.