Ομόνοια-ΑΕΖ 3-1: Η τρίτη ήταν... φαρμακερή και έφερε άνετη πρόκριση!

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-1 της ΑΕΖ σε νοκ άουτ αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ και πανηγύρισε την πρόκριση της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Δύο γκολ πέτυχε ο Στεπίνσκι και ένα ο Σεμέδο. Για την ΑΕΖ σκόραρε με πέναλτι ο Ντιγκινί.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ομόνοιας κόντρα στην ομάδα του Ζακακίου την φετινή σεζόν που έφερε φυσικά και την πρόκριση. Ισόπαλα ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο. Στο 6ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική, με με την μπάλα να περνά εκτός μετά από σουτ του Χαραλάμπους. Στο 14ο λεπτό, ήρθε άλλη μια καλή στιγμή για τους πράσινους με κεφαλιά του Μπέζους και την μπάλα να περνά και πάλι λίγο έξω.

Το πρώτο γκολ για την Ομόνοια, ήρθε στο 26ο λεπτό. Ο Μάθιους έκανε την σέντρα από δεξιά προς την αντίπαλη περιοχή και ο Σεμέδο με κοντινή προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δύο τερμάτων. Ο Στεπίνσκι έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπέκερ για το 2-0.

Συνέχισε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της ομάδας η Ομόνοια και στο 41ο λεπτό πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Αλιούμ έδωσε στον Σεμέδο όμως ο δεύτερος δεν μπόρεσε να συνδεθεί μαζί με την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Στεπίνσκι έγινε κάτοχος και με δυνατό σουτ εντός περιοχής πέτυχε το 3-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56ο και το 57ο λεπτό έγιναν δύο μακρινά σουτ από τους Κούσουλο και Στεπίνσκι χωρίς να απειλήσουν τον Μπέκερ. Στο 63' απείλησε ξανά η Ομόνοια και πάλι με τον Στεπίνσκι όμως το πλασέ του σταμάτησε από αμυντικούς της ΑΕΖ και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 70' η ΑΕΖ απείλησε χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ήταν μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Ομόνοιας με τους παίκτες της ΑΕΖ να μην μπορούν να δώσουν στην μπάλα, πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα.  Η επόμενη καλή στιγμή, ήρθε δέκα λεπτά μετά και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Σεμέδο έδωσε στον Μπάκτις και αυτός με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέκερ.

Στο 90+1 η ΑΕΖ κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι μετά από χέρι του Μάθιους και ο Ντιγκινί που εκτέλεσε εύστοχα, έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Αλιούμ (82' Οζλέρ), Στεπίνσκι (75' Κακουλλής), Παναγιώτου, Κούσουλος (75' Μπάκιτς), Χαμάς (59' Λέτσιακς) Χαραλάμπους, Μπεζούς (59' Κασάμα)

Στον πάγκο οι Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Λανγκ, Μίλετιτς, Οζλέρ.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Γιαντάλ, Κ.Αντωνίου, Χριστοφή (65' Σάμπο), Σάντος (Ε. Αντωνίου), Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Χατζηβασίλης, Ρουίζ (65' Ντιγκινί), Σιφναίος (65' Παστελλής), Γιουσούφ (46' Σαρφό)

Στον πάγκο οι Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Παστελλής, Χ.Αντωνίου, Ε.Αντωνίου, Σαφρό, Σλόγκαρ, Ελευθερίου, Ντιγκινί, Σάμπο, Ιωσηφίδης, Ταβάρες.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Markovic Momcilo
AVAR: Βασιλείου Αδάμος