«Μάλλον ήταν θέμα υπερβολικής αυτοπεποίθησης μετά το 3-0...»

Μετά τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του κόντρα στην Ανόρθωση (3-2) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca Cola, ο προπονητής του Άρη, Αλεκσέι Σπιλέβσκι, δήλωσε τα ακόλουθα:

«Γνωρίζαμε ότι είχαμε μια δύσκολη κλήρωση απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, εκτός έδρας. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ήταν φανταστική. Κυριαρχήσαμε και θα μπορούσαμε και για άλλα γκολ. Από την εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος. Στο τέλος αναγκαστήκαμε να υποφέρουμε για να πάρουμε την πρόκριση. Πλέον είμαστε στα ημιτελικά και θα ασχοληθούμε με το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Χωρίς να θέλω να ακουστώ κάπως, λέει στους παίκτες ότι εξαρτάται από την απόδοσή μας. Όταν αυτή είναι κάτω έστω και σε μικρό ποσοστό, δεν είναι ότι έχουμε σοβαρό πρόβλημα, όμως δεν έχουμε την ίδια δυναμική.

Δεν θέλω να μιλήσω για εύκολη νίκη, έχω μεγάλο σεβασμό για τον αντίπαλο, είναι μια πολύ καλή ομάδα, ξεκάθαρο στιλ παιχνιδιού, κάνει πολύ καλή δουλειά ο προπονητής.

Ήταν καλή η διαιτησία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο πέναλτι. Εύχομαι κάποια στιγμή να κερδίσουμε κι εμείς κάποιο πέναλτι.

Το πιο δύσκολο κομμάτι για κάθε ομάδα είναι, όταν ο αντίπαλος κλείνεται, να βρει λύσεις μέσα από την ποιότητά του. Μπορούμε να βοηθήσουμε τους παίκτες στη δημιουργία ευκαιριών, όμως η αποτελεσματικότητα εξαρτάται από αυτούς. Είμαστε στο Top6, νομίζω ότι δεν θα έχουμε πολλά τέτοια παιχνίδια. Δεν θα υπαγορεύσω σε οποιονδήποτε πώς θα παίξει, αλλά νομίζω πως όλοι προτιμούν ανοικτά παιχνίδια.

Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην Αρένα, ξέρουμε τι έγινε στις δύο τελευταίες επισκέψεις μας (σ.σ. ισάριθμες ήττες), πρέπει όμως να καταφέρουμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».

Ακολούθως στην κάμερα της Cablenet ο Λευκορώσος τεχνικός τόνισε:

«Είμαστε χαρούμενοι για το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, μπορούσαμε και περισσότερα γκολ, δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος για το δεύτερο ημίχρονο, υποφέραμε κάπως προς το τέλος. Δεν καταλαβαίνω το γιατί, με την ποιότητα που έχουμε, δεν έπρεπε να το είχαμε κάνει τόσο δύσκολο.

Για κάθε παιχνίδι προετοιμαζόμαστε διαφορετικά, ίσως γι’ αυτό είναι δύσκολο να μας αντιμετωπίσουν. Σκοράραμε νωρίς και αυτό μας έδωσε αυτοπεποίθηση, όμως νομίζω ότι και κόντρα στην Ομόνοια κάναμε καλό παιχνίδι, αλλά χάσαμε. Είχαμε πει να αποφύγουμε τα λάθη που μας είχαν κοστίσει.

Είπα στους παίκτες μου πριν τον αγώνα: «Είμαστε στην τελική ευθεία, απολαύστε τα παιχνίδια, αλλά αφήστε την ψυχή σας στο γήπεδο». Γι’ αυτό δεν είμαι ικανοποιημένος από τις αλλαγές, είναι όλοι τους καλοί παίκτες, αλλά δεν μας έδωσαν την απαιτούμενη ενέργεια. Δεν ήταν θέμα φυσικής κατάστασης, αλλά μάλλον υπερβολικής αυτοπεποίθησης μετά το 3-0 στο πρώτο μέρος.