Άρης-Ομόνοια 0-3: Από τριάρα σε τριάρα και αφεντικό για την πρόκριση!

Η Ομόνοια επικράτησε του Άρη με 0-3 μέσα στο «AlphaMega Stadium» στον πρώτο από τους δύο ημιτελικούς αγώνες Κυπέλλου. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει και του επαναληπτικού που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη (17/4).

Η Ομόνοια πήρε τον αέρα της Λεμεσιανής ομάδας καθώς είναι το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που καταφέρνει να πάρει τη νίκη. Προηγήθηκαν δύο νίκες στο πρωτάθλημα. Θυμίζουμε, πως πριν λίγες μέρες η Ομόνοια κέρδισε με το ίδιο σκορ τον Άρη.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι, αγωνιζόταν από το 42ο λεπτό με δέκα παίκτες.

Το ματς:

Η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό μετά από άστοχο σουτ του Χαραλάμπους. Ο Άρης απάντησε στο 9ο λεπτό με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Ουζόχο μετά από σουτ του Γκομίς εκτός περιοχής. Στο 19' ήταν σειρά του Μοντνόρ να ολοκληρώσει άλλη μια φάση, με την μπάλα να περνά λίγο έξω μετά από το δυνατό σουτ που έκανε.

Η Ομόνοια, έφτασε στην δική της καλή ευκαιρία, στο 27ο λεπτό. Ο Κακουλλής από κοντά έκανε την κεφαλιά όμως ο Ζάντρο δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει. Συνέχισαν να βάζουν πίεση οι φιλοξενούμενοι και στο 29ο λεπτό πήραν το προβάδισμα. Ο Σιπριάνο εκτέλεσε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι που ήταν ο Κακουλλής. Ο Κύπριος φορ, έκανε πισινή κεφαλιά και βρήκε τον Μπέζους ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα με νέα κεφαλιά στα δίχτυα για το 0-1.

Δύο λεπτά μετά, προσπάθησε να απαντήσει ο Άρης όμως η μπάλα μετά από κεφαλιά του Γκομίς, πέρασε έξω. Ο ίδιος παίκτης στο 39' έκανε ένα δυνατό σουτ το οποίο κόντραρε και δεν απειλήθηκε η εστία της Ομόνοιας.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, η κόκκινη στον Άρη στο 41ο λεπτό. Ο Καζού χτύπησε εκτός φάσης τον Κακουλλή και ο ρεφ του αγώνα αφού είδε την φάση στο on-field review, απέβαλε τον Βραζιλιάνο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για την Ομόνοια καθώς στο 48ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ζάντρο στον Σίμιτς. Ο Κακουλλής, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Άρη ο οποίος κράτησε το 0-1. Οι πράσινοι της Λευκωσίας, δεν επηρεάστηκαν από το χαμένο πέναλτι και δύο λεπτά μετά βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν το δεύτερο γκολ. Ο Σεμέδο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ από πλάγια, νίκησε τον Ζάντρο για το 0-2.

Ακολούθησαν δύο τελικές με ισάριθμα σουτ του Μπένγκτσον στο 52ο και 56ο λεπτό. Κανένα, δεν απείλησε τον Ουζόχο.

Στο 62ο λεπτό, η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο τέρμα. Ο Μίλετιτς με δυνατή κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζάντρο. Στο 71' λεπτό ήρθε άστοχο σουτ από τον Σίμιτς ενώ στο 73' ο Στεπίνσκι σημάδεψε το δοκάρι μετά από σουτ.

Στο 74ο λεπτό δόθηκε πέναλτι στον Άρη μετά από επαφή του Κουλιμπαλί στον Μοτνορ. Το VAR φώναξε τον διαιτητή να δει την φάση και τελικά άλλαξε η αρχική απόφαση.

Στο 79ο λεπτό ο Άρης έφτασε κοντά στην μείωση του σκορ μετά απο διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Μπράουν δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να νικήσει τον Ουζόχο. Στην εξέλιξη της φάσης, προσπάθησε και ο Σουμάνσκι με κεφαλιά χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο κίπερ της Ομόνοιας έκανε νέα απόκρουση.

Στο 89' ήρθε το κερασάκι στην τούρτα για την Ομόνοια, που πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Αλιούμ με πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζάντρο για το 0-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Άρης (Γίνιγκεν): Ζάντρο, Μάτισικ (51′ Σανέ), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε, Μπένγκτσον (85′ Σεμέδο), Μοντνόρ, Σάβο (59′ Σουμάνσκι), Γκομίς (51′ Μπράουν), Κοκόριν (46′ Νίκολιτς).
Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ.

Ομόνοια (Αναστασίου): Ουζόχο, Μίλετις, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (86′ Χαμάς), Κούσουλος, Χάμπος (67′ Μπασιρού), Μπέζους (67′ Αλιούμ), Σεμέδο, Σίμιτς (80′ Μπάκιτς), Κακουλλής (67′ Στεπίνσκι).
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Μάθιους, Φράνσον, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ.

Διαιτητής: Colombo Andrea
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος