Απόλλων – Πάφος 1-1: Ιστορική πρόκριση με χρυσή γκολάρα Τάνκοβιτς στο 90+5’!

Η Πάφος πήρε την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, μετά τη «γλυκιά» ισοπαλία (1-1) στον επαναληπτικό για τα ημιτελικά κυπέλλου κόντρα στον Απόλλωνα.

Σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα οι Παφίτες κατάφεραν να φτάσουν σε μια τεράστια επιτυχία, καθώς εκεί που ο αγώνα φαινόταν να οδεύει προν την παράταση, ο Τάνκοβιτς με έντα εντυπωσιακό γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την πρόκριση στην Πάφο.

Στον τελικό η ομάδα του Καρσέδο θα αναμετρηθεί με την Ομόνοια.

Το ματς:

Σε ένα αρκετά ικανοποιητικό από άποψη ρυθμού πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας φρόντισε να δείξει από το πρώτο λεπτό τις προθέσεις του μπαίνοντας πιο επιθετικά στον αγώνα.

Στο 3ο λεπτό είχε μάλιστα την πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Μάρκες να περνάει μέσα από δύο αντιπάλους, να πατάει περιοχή και να κάνει το σουτ το οποίο είδε να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι μετά και από παρέμβαση του Ίβουσιτς.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου με τον Σαγκάλ να κάνει το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή με τον Μάρκες να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας και να την σπρώξει στα δίχτυα.

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο η Πάφος ανέβηκε και κατάφερε να εξισορροπήσει τον ρυθμό του αγώνα μετά και το δυνατό ξεκίνημα του αντιπάλου, στέλνοντας κι αυτή τα δικά της προειδοποιητικά μηνύματα.

Στο 23’ ο Βαλακάρι με μακρινή μεταβίβαση βρήκε ωραία τον Ζάιρο που έφυγε με ταχύτητα και βρέθηκε απέναντι στον Λέουβενμπεργκ ωστόσο έχασε την ισορροπία του με τον Ολλανδό τερματοφύλακα να βγαίνει νικητής από το τετ-α-τετ.

Στο 29’ ο Μάρκες δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ίβουσιτς να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 32’ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Μπότσκαϊ να σεντράρει μέσα στην περιοχή, η μπάλα να σκάει μπροστά από τον Ζάιρο ο οποίος και πάλι από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να την σπρώξει προς τα δίχτυα και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει αναλλοίωτο.

Με πιο αργό ρυθμό ξεκίνησε το β’ μέρος, με τον χρόνο να αδειάζει εις βάρος του Απόλλωνα ο οποίος ήταν αναγκασμένος να ρισκάρει περισσότερο για να φτάσει σε ένα πρώτο γκολ ώστε να στείλει το ματς τουλάχιστον στην παράταση.

Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού αν και κυκλοφορούσαν τη μπάλα, δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Ίβουσιτς, όλα αυτά μέχρι το 68’. Ο Ίβουσιτς μετά από έξοδο βρήκε με το χέρι τον Μάρκες στο κεφάλι, με το VAR να καλεί τον διαιτητή στο on field review για να εξετάσει τη φάση για πιθανότητα πέναλτι, όπως και έγινε δείχνοντας την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαγκάλ στο 70’ ο οποίος δε λάθεψε από τα έντεκα βήματα και άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα, φέρνοντας την υπόθεση της πρόκρισης ξανά στα ίσα.

Η πρώτη τελική για την Πάφο στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 84’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζάιρο ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας όμως τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 90+4’ ο Τάνκοβιτς ξάφνιασε τους πάντες και έφερε το ματς στα ίσα με ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ, δίνοντας ξανά προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα της Πάφου, η οποία πανηγύρισε εν τέλει μια χρυσή σελίδα στην ιστορία της που ήρθε με ένα δραματικό αλλά σίγουρα αξέχαστο τρόπο για όλους στο οικοδόμημα της ομάδας.

ΣΚΟΡΕΡ: Σαγκάλ (70’ π.) – Τάνκοβιτς (90+5’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου (90+4’) - Βαλακάρι 54’, Μπότσκαϊ 65’, Τάνκοβιτς 90+5’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σκιέλβικ, Σάντος (Παναγιώτου 84’), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (Μπακένγκα 84’), Σπόλιαριτς (Πέρετζ 87’), Γιούρτσεβιτς, Κυριάκου, Νταρίκουα, Μάρκες.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Ποντικού, Αρτεάν, Κοστάκε, Παναγιώτου, Μπακενγκά.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (Ζάζα 61’), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (Κοντρέρας 77’).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμντουσαλάμοβ, Κοντρέρας, Τζατζα, Μιχαήλ, Τβουμάσι, Νταλίνια.

Στάδιο: ΑΛΦΑΜΕΓΑ

Διαιτητής: Siebert Daniel Stanislaw

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Pfeifer Johann

AVAR: Εγγλέζου Νίκος