Με το ένα πόδι στους «4»

Έκανε την μισή δουλειά στην έδρα του ο Απόλλωνας και πλέον πάει στο Δασάκι της Άχνας για να κλειδώσει την πρόκριση στους 4 του κυπέλλου.

Η ομάδα του Αυγουστή κέρδισε τον Εθνικό Άχνας με 2-0 (Φακούντο και Μπένσοπ) αποκτώντας προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Δοκάρι είχαν οι γαλάζιοι της Λεμεσού στις καθυστερήσεις, γκολ το οποίο αρχικά ακυρώθηκε στην συνέχεια μέτρηση και στην τελική ακυρώθηκε πέτυχε ο Εθνικός Άχνας.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τέσσερεις Κλασικές σε 10 λεπτά

Πίεση από το πρώτο λεπτό και γρήγορο γκολ ήταν ο στόχος του Απόλλωνα κόντρα στον Εθνικό Άχνας κάτι που επιτεύχθηκε. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπένσοπ έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω από τον Στρατηλάτη ωστόσο πάνω στην γραμμή έδιωξαν οι παίκτες της προσφυγικής ομάδας. Ευκαιρία και στο 6ο λεπτό για την ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή με τον Φακούντο να κάνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον τερματοφύλακα του Εθνικού να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 7ο λεπτό ο Χάμπος άγγιξε την μπάλα και στην έστειλε προς την εστία με τον Στρατηλάτη να την μαζεύει πάνω στην γραμμή. Ο κύκλος των κλασικών ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού έκλεισε στο πρώτο 10 λεπτό με διπλή μάλιστα αφού αρχικά ο Φακούντο έκανε το πλασέ με τον Στρατηλάτη να διώχνει και στην συνέχεια με κεφαλιά ο Ενσούε ανάγκασε τον τερματοφύλακα της προσφυγικής ομάδας να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος και 1-0
Αφού πίεσε ο Απόλλωνα στα αρχικά στάδια του αγώνα το γκολ ήρθε στο 15ο λεπτό. Ο Στρατηλάτης έκανε τραγικό λάθος με τον Μπένσοπ να του κλέβει την μπάλα να κάνει την σέντρα και ο Φακούντο με κεφαλιά και σε κενή εστία έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Απείλησε ο Εθνικός Παπαγεωργίου και Κουντόπιακ
Η πρώτη καλή φάση για την προσφυγική ομάδα ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Παπαγεωργίου από πλάγια θέση να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Δημητρίου. Δέκα λεπτά αργότερα και στο 28ο λεπτό ο Κουντόμπιακ από καλή θέση έκανε το σουτ με τον Δημητρίου να μαζεύει την μπάλα.

Συνεργασία Πίττα και Μπένσοπ και 2-0
Στο 54ο λεπτό ο Απόλλωνας πέτυχε το 2-0 μετά από ωραία συνεργασία από τους Πίττα και Μπένσοπ. Ο σκόρερ πήρε την μπάλα την έδωσε στον Πίττα και ο νεαρός επιθετικός του Απόλλωνα την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μπένσοπ ο οποίος με πλάσε πέτυχε το 2-0 για τους γαλάζιους της Λεμεσού.

Διώχνει πάνω στην γραμμή ο Γιούστε
Στο 66ο λεπτό ήρθε η πρώτη κλασική για τον Εθνικό στο β’ μέρος. Ο Παπαγεωργίου έκανε την σέντρα με τον Δημητρίου να διώχνει πάνω στον Κονέ ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα προς την εστία με τον Γιούστε να διώχνει πάνω στην γραμμή διατηρώντας το μηδέν για την ομάδα του Αυγουστή.

Ακυρώθηκε, μέτρησε και στη συνέχεια ακυρώθηκε
Στο ΓΚΟΛ του Εθνικού στο 80’ λεπτό το οποίο ακυρώθηκε ο Κονέ ήταν σε θέση οφ-σαιντ όταν έγινε η σέντρα ωστόσο ο Γιούστε στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με κεφαλιά την έστειλε στον Κονέ ο οποίος σκόραρε. Ο βοηθός έδωσε οφ-σαιντ ο διαιτητής αρχικά πήρε την φάση πάνω του και μέτρησε το γκολ και στη συνέχεια και μετά από συζήτηση που είχε με τον βοηθό του πήρε πίσω την απόφαση του ακυρώνοντας το γκολ. Κακώς ακυρώθηκε το γκολ της προσφυγικής ομάδας και θα έπρεπε να μετρήσει.

Απόλλωνας: Δημητρίου, Ενσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι (63’ Ντένιτς), Χάμπος, Ματέι (70’ Παπουλής), Φακούντο, Πίττας, Μπένσοπ (85’ Σαρδινέρο)

Εθνικός: Στρατηλάτης, Γλομπάρντ (67’ Κορέα), Φοινίρης, Χαραλάμπους, Λαμπάν (59’ Μιγκελίτο), Πρόγιτς, Κουντόμπιακ, Μαρκόσκι (74’ Ναιβίσον), Παπαγεωργίου, Ίλια Μαρκόσκι, Κονέ

Σκόρερ: 15’ Φακούντο, 54’ Μπένσοπ /

Κίτρινες: Φακούντο, Σακέτι / Μαρκόφσκι, Φοινίρης , Πρόγιτς