Ζορίστηκε, αλλά βρήκε τον δρόμο για τα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε στο... χείλος του γκρεμού, όμως έφερε τα πάνω κάτω στο τρίτο σετ κόντρα στον Τόμας Μάχατς και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Erste Bank Open.

Ανέβασε ταχύτητα όταν έπρεπε ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.7) και λύγισε τον εμπνευσμένο Τσέχο (Νο.74) με 6-3, 4-6, 7-5 σε 1 ώρα και 55 λεπτά, για να κλείσει θέση στην οκτάδα της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Εκεί θα βρει τον Κροάτη Μπόρνα Γκόγιο (Νο.77), που έκανε την έκπληξη και άφησε εκτός τον Τόμι Πολ (Νο.12) με 6-3, 6-4. Θα είναι, μάλιστα, για εκείνον ο πρώτος προημιτελικός της καριέρας του.

O Στέφανος έμεινε πίσω με 1-4 στο τρίτο σετ και έδειχνε να έχει χάσει την αυτοκυριαρχία του, αλλά με έναν... μαγικό τρόπο έβαλε ξανά το πόδι στο γκάζι και γύρισε την εις βάρος του κατάσταση. Η διαφορά ποιότητας, βέβαια, ήταν φανερή, ενώ τον βοήθησε και το γεγονός ότι βρήκε και πάλι το σερβίς του.

Σαφώς και δεν ήταν η καλύτερή του εμφάνιση, όμως κέρδισε ένα ματς που λογικά θα έχανε πριν μερικές εβδομάδες και σίγουρα αυτό θα του δώσει ώθηση για το φινάλε της σεζόν. Έχει τώρα μπροστά του έναν αντίπαλό που θα πρέπει να κερδίσει και μετά έρχεται το μεγάλο τεστ, ενδεχομένως κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ!

Εκτός των άλλων, ο Στέφανος έκανε ένα ακόμα βήμα προς το ATP Finals και όλα δείχνουν ότι αργά η γρήγορα θα σφραγίσει το εισιτήριο για το Τορίνο (12-19/11). Είναι, άλλωστε ο επόμενος στη λίστα...

Η αλήθεια είναι ότι στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Μάχατς, φαινόταν ότι ο Στεφ θα είχε ένα εύκολο απόγευμα. Προηγήθηκε γρήγορα-γρήγορα με 3-0 και έφτασε με συνοπτικές διαδικασίες στην κατάκτηση του πρώτου σετ, βάζοντας βάσεις για τη νίκη του.

Ο 23χρονος qualifier ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο σετ, ωστόσο ο Τσιτσιπάς είχε δύο ευκαιρίες να τον σπάσει και να κάνει πιο εύκολο το έργο του στο πέμπτο γκέιμ. Δεν βρήκε, όμως, τον δρόμο και έδωσε... θάρρος στον αντίπαλό του, που είχε το πλεονέκτημα να σερβίρει πρώτος.

Ο Στεφ, λοιπόν, πήρε υπό πίεση τις μπάλες στο 4-5 και με ένα από τα... συνήθη τον τελευταίο καιρό κακά service games του, έδωσε την ευκαιρία στον Μάχατς να εκμεταλλευτεί το πρώτο του μπρέικ πόιντ στο ματς και να κάνει το 1-1.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Τσιτσιπάς είχε άλλο ένα... καταστροφικό service game στο τέταρτο γκέιμ του τρίτου σετ και ο Τσέχος πέρασε μπροστά με 1-3. Εδραίωσε, μάλιστα, το προβάδισμά του σε ένα γκέιμ με πολύ ανησυχητικά μηνύματα από τον Στέφανο, που έδειχνε να έχει χάσει τελείως την ψυχραιμία του.

Στο changeover που ακολούθησε, όμως, βρήκε την αυτοσυγκέντρωσή του, γύρισε τον... διακόπτη και άρχισε να πιέζει αφόρητα τον Μάχατς, Πήρε τρία σερί γκέιμ ισοφαρίζοντας σε 4-4, κράτησε με άνεση όταν σέρβιρε στο 4-5 και μετά από τρία χαμένα μπρέικ πόιντ στο 5-5 πέτυχε το πολυπόθητο μπρέικ, που του έδωσε την ευκαιρία να σερβίρει για τη νίκη.

Χωρίς να χάσει πόντο έκλεισε τον αγώνα και θα μονομαχήσει αύριο (27/10) περίπου στις 17.00 με τον Κροάτη Γκόγιο, που μπήκε στη διοργάνωση με wild card.

Πηγή: sdna.gr