Απέκλεισε τον Μεντβέντεφ ο μαγικός Ντιμιτρόφ (vids)

Ένας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ... από τα παλιά, πήρε την επική μονομαχία με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και έκλεισε θέση στη φάση των «16» του Paris Masters.

Εν μέσω ασταμάτητης γκρίνιας και κόντρας με το παριζιάνικο κοινό (τι πρωτότυπο!), ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο «παραδόθηκε» στον 32χρονο Βούλγαρο (Νο.17) με 6-3, 6-7(4), 7-6(2) στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση σε 2 ώρες και 54 λεπτά και αναγκαστικά στρέφει τώρα το βλέμμα του στο ATP Finals (12-19/11).

Ήταν ένα εκπληκτικό ματς με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων και μια απόδειξη του πόσο σπουδαίος παίκτης ήταν και είναι ο Ντιμιτρόφ. Πραγματικά, όταν παίζει το καλύτερό του τένις είναι χάρμα ιδέσθαι!

Πήγε, πάντως, να τα καταστρέψει όλα στο τέλος, καθώς έχασε τέσσερα ματς πόιντ όταν σέρβιρε για τη νίκη στο 5-3 του τρίτου σετ (το τρίτο μετά από ένα ράλι 47 χτυπημάτων!), ενώ δεν μπόρεσε να κλείσει τον αγώνα ούτε στο 6-5, όταν «πέταξε» άλλες δύο ευκαιρίες!

Οι δύο παίκτες έλυσαν τελικά τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, όπου ο Ντίμι μπήκε αποφασισμένος να σφραγίσει την πρόκριση και μετά από δύο μίνι μπρέικ πέρασε μπροστά με 6-2. Το έβδομο ματς πόιντ ήταν και το φαρμακερό, αφού ο άλλοτε Νο.3 παίκτης στον κόσμο τελείωσε το ματς με ένα υπέροχο βολέ.

Έβαλε, έτσι, τέλος σε ένα σερί τριών ηττών από τον Μεντβέντεφ και βελτίωσε το head to head σε 3-6.

Θα αναμετρηθεί στη φάση των «16» με τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ, που άφησε χθες εκτός τον Νικολάς Τζάρι με 7-6(3), 7-6(3).

Στο μεταξύ, ο Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ λύγισε με 6-4, 2-6, 6-3 τον Τόμι Πολ και τον έβγαλε εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης στο ATP Finals. Ο Ολλανδός θα παίξει στη φάση των «16» με τον Αντρέι Ρούμπλεφ, που νίκησε χθες στα δύο σετ τον Γιοσιχίτο Νισιόκα.

Θυμίζουμε ότι εκτός διοργάνωσης έμεινε χθες ο Κάρλος Αλκαράθ (έχασε από τον Ρομάν Σαφιούλιν) που, όπως και ο Μεντβέντεφ, ήταν στην πλευρά του Στέφανου Τσιτσιπά.