Αχτύπητος ο Τζόκοβιτς, σήκωσε τον έβδομο τίτλο του στο Παρίσι!

Αυτή τη φορά έφτασε στη νίκη χωρίς... περιπέτειες: ο Νόβακ Τζόκοβιτς «υπέταξε» σε straight sets τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και κατέκτησε στο Παρίσι τον 97ο τίτλο της καριέρας του!

Ασυναγώνιστος ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, σταμάτησε τον φορμαρισμένο Βούλγαρο (Νο.17) με 6-4, 6-4 και πέτυχε την 18η διαδοχική του νίκη στο tour.

Φεύγει νικητής από το Μπερσί για έβδομη φορά και έφτασε τους 40 Masters τίτλους, που τον εδραιώνουν για τα καλά στην πρώτη θέση της λίστας (ο Ράφα Ναδάλ έχει 36).

Το φοβερό είναι ότι δεν έπαιξε καν το καλύτερό του τένις στο Παρίσι, όμως όπως και να έχει... είναι ο Τζόκοβιτς και ξέρει πώς να βρίσκει τον δρόμο προς τη νίκη.

Ο Ντιμιτρόφ, από την άλλη, μάλλον έμεινε από ενέργεια μετά την υπερπροσπάθεια όλης της εβδομάδας και γνώρισε τη 12η ήττα του σε 13 αγώνες με τον Νόλε, χωρίς να μπορέσει να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό του!

Τελείωσε, ωστόσο, εξαιρετικά τη σεζόν και σκαρφάλωσε στο Νο.14 της παγκόσμιας, κάτι που σίγουρα θα του δώσει ώθηση για τη νέα χρονιά.

Mετά από τρεις σερί νίκες σε τρία σετ, ο Τζόκοβιτς μπήκε πιο έτοιμος αυτή τη φορά και κατέκτησε το πρώτο σετ χάρη στο μπρέικ που σημείωσε στο έβδομο γκέιμ (4-3). Όλα φάνηκαν να τελειώνουν όταν μπήκε στη θέση του οδηγού και στο δεύτερο σετ (3-2) και, πράγματι, έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς του 32χρονου Βούλγαρου μετά από 98 λεπτά συνολικής προσπάθειας.

Είναι ο έκτος του τίτλος για φέτος (Αδελαΐδα, Australian Open, Roland Garros, Σινσινάτι, US Open) και είναι χαρακτηριστικό ότι το 2023 έχει μόνο πέντε ήττες. Το ρεκόρ του σε σκληρές επιφάνειες για τη φετινή σεζόν είναι 33-1 (έχασε μόνο από τον Μεντβέντεφ στο Ντουμπάι) και έχει κερδίσει 33 από τα 34 παιχνίδια του από τις αρχές του Roland Garros (έχασε μόνο από τον Αλκαράθ στο Wimbledon).

Θα πάει, φυσικά, τώρα στο Τορίνο (12-19/11) ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση και αυτού του τίτλου!