Υπέταξε τον Αλκαράθ ο Ζβέρεφ!

Με μια μεγάλη εμφάνιση ξεκίνησε την πορεία του στο ATP Finals o Alexander Zverev, ο οποίος "υπέταξε" τον Carlos Alcaraz και τον έβαλε με το καλημέρα σε μεγάλες περιπέτειες!

Παρότι βρέθηκε πίσω με σετ, ο Alexander Zverev κατάφερε να κερδίσει τον Carlos Alcaraz με 6-7 (3), 6-3, 6-4 και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Ήταν ο 1ος αγώνας του Zverev στο Τορίνο από το 2021, όταν και κατέκτησε το ATP Finals για 2η φορά στην καριέρα του. Θυμίζουμε πως πέρσι δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στο τουρνουά, εξαιτίας του τραυματισμού του στον αστράγαλο.

Επέστρεψε νικηφόρα στο Pala Alpitour σήμερα, κόντρα στον άλλον μεγάλο απόντα της περσινής διοργάνωσης, τον Alcaraz, που επίσης δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού πέρσι στο Τορίνο και σήμερα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο τουρνουά.

Στο 1ο σετ ο Ισπανός κατάφερε να ανατρέψει το 1-3, αλλά και να σώσει τριπλό break point στο 3-3, 0-40, για να προηγηθεί με 4-3. Κέρδιζε έδαφος όσο πλησίαζε το σετ προς το τέλος του, έχοντας και 3 ευκαιρίες για να το τελειώσει στο 12ο game.

O Zverev επέστρεψε από το 5-6, 15-40 και έσωσε 3 set points για να ισοφαρίσει σε 6-6, αλλά στο tie-break τελικά ο Ισπανός ολοκλήρωσε τη "δουλειά", κατακτώντας το με 7-3.

Παρόλα αυτά ακόμα δυνατότερος παρουσιάστηκε ο Zverev στα δυο επόμενα σετ και κατάφερε να "λυγίσει" το Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης και πρωταθλητή του Wimbledon φέτος.

Στο 2ο σετ, παρότι αντιμετώπισε πρώτος break point στο 1ο game, o Γερμανός προηγήθηκε με 3-0 και δεν έχασε άλλον πόντο από τη γραμμή του σερβίς μετά απ' αυτό, ενώ και στο 3ο σετ ήταν αισθητά καλύτερος.

Στο 5ο game έκανε το μοναδικό break και πήρε προβάδισμα με 3-2. Στο επόμενο game ξύπνησαν οι εφιαλτικές αναμνήσεις του περσινού Roland Garros, καθώς ο Zverev έχασε την ισορροπία του καθώς κυνηγούσε μια μπάλα και έπεσε άτσαλα στο έδαφος. Για λίγο φάνηκε να έχει χτυπήσει τον αστράγαλό του, τελικά όμως ήταν απλός φόβος και δεν έκανε ζημιά.

Συνέχισε κανονικά το ματς, έσωσε το μοναδικό break point που αντιμετώπισε σε όλο το σετ στο 5-4, 30-40 και "σφράγισε" τη νίκη του στο ίδιο game για το 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 31 λεπτά στο court.

Αυτή ήταν η 4η νίκη του Zverev επί του Alcaraz σε 7 αγώνες (4-3), καθώς και η 54η στην πολύ καλή φετινή σεζόν του Γερμανού (54-27). Επίσης ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη στο Τορίνο για τον Zverev, που όπως είπαμε ήταν ο πρωταθλητής την τελευταία φορά που συμμετείχε στο ATP Finals, το 2021.

Με τη νίκη αυτή κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση ο Γερμανός, ο οποίος προηγείται προς το παρόν στο Red Group. Απόψε (22:00) θα γίνει και ο άλλος αγώνας του ομίλου, ανάμεσα στον Daniil Medvedev και Andrey Rublev.

Για τον Alcaraz τα πράγματα γίνονται αυτόματα πολύ δύσκολα, αφού εκτός από τον Rublev θα χρειαστεί πιθανότατα να κερδίσει και τον Medvedev, μόνο για να έχει πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Πηγή: sdna.gr