Djokov7c!

Ο ασταμάτητος, Νόβακ Τζόκοβιτς, επιβλήθηκε 2-0 σετ του Γιανίκ Σίνερ στον τελικό και έγινε ο πρώτος που κατακτά 7 φορές το ATP Finals.

Να νικήσεις δύο φορές σε μερικές μέρες τον Νόλε είναι… λίγο δύσκολο και αυτό το κατάλαβε καλά απόψε ο Σίνερ, ο οποίος είχε «χαρίσει» στον Σέρβο την παρουσία του στα ημιτελικά. Ο 36χρονος έκανε εκπληκτικό ματς στο Τορίνο, άφησε τον «γηπεδούχο» αντίπαλό του εντελώς εκτός ρυθμού και αφού επικράτησε με 6-3, 6-3, έγινε ο πρώτος παίκτης της ιστορίας που κατακτά 7 φορές το ATP Finals. Ήταν ο 7 φετινός τίτλος για τον αειθαλή άσο και 98ος σε μια πραγματικά αδιανόητη καριέρα.

Αν και ολοκληρώθηκε με 6-3, η εικόνα του πρώτου σετ ήταν πολύ πιο «απλή» υπέρ του Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος με τρομερά σερβίς δεν άφησε στον αντίπαλό του περιθώρια αντίδρασης, του έσπασε το σερβίς στο 3ο game και αφού έχασε μόλις δύο πόντους όταν είχε στα χέρια του τις μπάλες και έκανε μόλις… δύο (!!!) αβίαστα λάθη, έφτασε «καθαρά» στο 1-0. Ο Σίνερ έδειξε σοκαρισμένος από το επίπεδο του παιχνιδιού του Νόλε, δεν έφτασε ποτέ σε break-point και δεν διεκδίκησε κάτι με αξιώσεις.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά αν και το σκορ ήταν ίδιο. Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε με break με love, έκανε με τον ίδιο τρόπο το 2-0 και στο 3ο game ο Ιταλός έσβησε 3 break-points για να κρατηθεί στο ματς και να δώσει ενδιαφέρον στο φινάλε. Με το σκορ το 3-2 υπέρ του Νόλε, ο Σίνερ είχε δύο break-points που δεν αξιοποίησε για να γίνει το 4-2. Το 7ο game ήταν μακράν το μεγαλύτερο σε διάρκεια [13+ λεπτά] και παρότι ο Ιταλός απειλήθηκε δύο φορές, κράτησε. Ομως ενώ είχε 0-30 στο 4-3 κάτω, ο 22χρονος δεν άντεξε και ο Τζόκοβιτς κράτησε στα δύο τελευταία service-games φτάνοντας στην πολύ μεγάλη νίκη.