Πέταξε εκτός ημιτελικών τον Αλκαράθ ο Ζβέρεφ!

Θριάμβευσε επί του Κάρλος Αλκαράθ ο Σάσα Ζβέρεφ και πέρασε στα ημιτελικά του Australian Open για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Εκπληκτικός ο 26χρονος Γερμανός (Νο.6), υπέταξε τον 20χρονο Ισπανό (Νο.2) με 6-1, 6-3, 6-7(2), 6-4 και πέτυχε νίκη επί παίκτη της πρώτης πεντάδας σε Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα του. Μέχρι σήμερα είχε ηττηθεί δέκα φορές σε ισάριθμες αναμετρήσεις!

Θα παίξει την Παρασκευή (26/1) στον έβδομο major ημιτελικό του με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, που νωρίτερα είχε επικρατήσει του Χούμπερτ Χούρκατς στα πέντε σετ. Ο 27χρονος Ρώσος όχι μόνο προηγείται στο head to head με 11-7, αλλά κέρδισε και πέντε από τις έξι αναμετρήσεις τους την περσινή σεζόν. Είναι ένα από τα πιο εκρηκτικά και μεγάλα rivalries στο tour, όμως οι δύο παίκτες δεν έχουν συναντηθεί ποτέ σε Grand Slam.

Αν, πάντως, ο Μεντβέντεφ είδε το αποψινό ματς, μάλλον θα πρέπει να... ανησύχησε λιγάκι, διότι ο Ζβέρεφ πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη εμφάνισή του από τότε που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό στον αστράγαλο.

Θα μπορούσε, μάλιστα, να είχε καθαρίσει στα τρία σετ τον Καρλίτος, όμως έχασε για λίγο τον... δρόμο όταν σέρβιρε για τη νίκη στο 5-3 και ο νεαρός Ισπανός έκανε την αντεπίθεσή του, στέλνοντας τελικά το σετ σε τάι μπρέικ.

Εκεί ο Αλκαράθ πήρε «φτερά» από τη βοήθεια του κόσμου, ανέβασε και ο ίδιος την απόδοσή του και εν τέλει «εκτέλεσε» τον αντίπαλό του, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Παρότι έχασε το σερβίς του με την έναρξη του τέταρτου σετ, είχε την άμεση απάντηση και όλα έδειχναν ότι ήταν ικανός να κάνει τη μεγάλη ανατροπή! Οι δύο παίκτες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4, αλλά στο σημείο αυτό «έσπασε» το backhand του Κάρλος και ο Ζβέρεφ σημείωσε το πιο καθοριστικό μπρέικ του αγώνα.

Αυτή τη φορά, φυσικά, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκλεισε το ματς με δύο σερί πόντους από το 30-30.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα δύο πρώτα σετ, όπου ο Ζβέρεφ έκανε ό,τι ήθελε στο court, ο Γερμανός έχασε συνολικά μόλις έξι πόντους στο σερβίς του, ενώ συνολικά είχε 25 αβίαστα έναντι 45 του Κάρλος.

Θυμίζουμε ότι το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι Τζόκοβιτς-Σίνερ, με τους δύο παίκτες να μονομαχούν και αυτοί την Παρασκευή (26/1). Οι ημιτελικοί των γυναικών (Γιαστρέμσκα-Ζενγκ, Σαμπαλένκα-Γκοφ) θα γίνουν αύριο (25/1).

Πηγή: sdna.gr