Σε καμία δεν χωράει η ήττα

Τρίτη στροφή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ να φιλοξενεί την Ίντερ (22:00) στο «Alfredo di Stéfano», λόγω των εργασιών ανακαίνισης που διεξάγονται στο «Santiago Bernabéu».

Ρεάλ Μαδρίτης: Χωρίς νίκη παραμένει στις δύο πρώτες αγωνιστικές των ομίλων η Ρεάλ. Στην πρώτη αγωνιστική γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Σακτάρ, ενώ στη δεύτερη τα χρειάστηκε στη Γερμανία, όπου με δύο γκολ στο 87' και 93' με Μπενζεμά και Κασεμίρο ισοφάρισε το 2-0 της Γκλαντμπαχ, γλιτώνοντας στο τέλος τη δεύτερη ήττα. Στο πρωτάθλημα πέτυχε εύκολη νίκη απέναντι στην Ουέσκα με 4-1. Ο Αζάρ με την επιστροφή του άνοιξε το σκορ στο 40', ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά πέτυχε το 2-0, για να οδηγήσει την ομάδα του στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 54' ο Βαλβέρδε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να μειώσει η Ουέσκα στο 74' με το Φερέιρο σε 3-1. Στο 90' ο Μπενζεμά με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τέταρτο ομαδικό διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός λόγω τραυματισμού βρίσκονται οι Καρβαχάλ, Όντεγκαρντ, Οντριοτσόλα και Νάτσο. Επίσης τον αγώνα κόντρα στην Ίντερ θα χάσει ο Μιλιτάο λόγω Covid-19. Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από τον αγώνα με την Ουέσκα ο Λούκας, όμως κατάφερε και μπήκε στην αποστολή και ίσως ξεκινήσει.

Πιθανή ενδεκάδα: Κουρτουά, Λούκας, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Βαλβέρδε, Κασεμίρο, Κρόος, Ασένσιο, Μπενζεμά, Αζάρ (Βινίσιους).

Ίντερ: Προέρχεται από δύο ισοπαλίες με Γκλαντμπαχ (2-2) και Σακτάρ (0-0). Στον αγώνα κόντρα στους Ουκρανούς είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Λουκάκου. Στο πρωτάθλημα, εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Πάρμα στο «San Siro». Αυτή ήταν η τρίτη απώλεια βαθμών για τους «νερατζούρι» σε έξι αγώνες, που πλέον βλέπουν τις προπορευόμενες ομάδες να ανοίγουν απόσταση απ' αυτήν.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Σένσι, Βεσίνο και Λουκάκου, με τον Βέλγο επιθετικό να θεωρείται μεγάλη απώλεια. Επίσης ο Σάντσεζ ταλαιπωρείται από πρόβλημα τραυματισμού, όμως συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, αλλά ο Κόντε δεν θα ρισκάρει την συμμετοχή του από την αρχή. Στα θετικά, επιστρέφει ο Σκρίνιαρ που ξεπέρασε τον κορωνοϊό, αλλά δύσκολα θα ξεκινήσει τον αγώνα.

Πιθανή ενδεκάδα: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπρόζοβιτς, Βιδάλ, Γιανγκ, Μπαρέλα, Μαρτίνες, Πέρισιτς.

Προϊστορία: Πρέπει να πάμε χρόνια πίσω για να βρούμε προϊστορία της Ρεάλ Μαδρίτης με την Ίντερ. Την τελευταία φορά που οι «μερέγκες» φιλοξένησαν τους «νεραντζούρι» εντός έδρας για το Champions League ήταν το 1998, όπου κέρδισαν με 2-0. Επίσης παλαιότερα και συγκεκριμένα το 1981 η Ρεάλ ήταν και πάλι η νικήτρια του αγώνα με το ίδιο σκορ.