«Klassiker» στο «Signal Iduna Park»

Μεγάλο παιχνίδι διεξάγεται το απόγευμα (19:30) και στη Φεστφαλία, με την Ντόρτμουντ να φιλοξενεί την Μπάγερν Μονάχου στο «Signal Iduna Park».

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Χάρη στα δύο γκολ του Humels στο 53' και 71', η Ντόρτμουντ κέρδισε με 2-0 τη Μπίλεφελντ στην έδρα της, φτάνοντας τους 15 βαθμούς, παραμένοντας στη κορυφή της Bundesliga, την οποία εξακολουθεί να μοιράζεται με την σημερινή της αντίπαλο. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και στο Champions League, κερδίζοντας με 3-0 από το ημίχρονο τη Μπριζ στις Βρυξέλλες, ανεβαίνοντας στη πρώτη θέση του ομίλου της με έξι βαθμούς, έναντι πέντε της Λάτσιο που εξήλθε ισόπαλη 1-1 στη Ρωσία με τη Ζενίτ. Τα γκολ για τους «Φεστφαλούς» πέτυχαν οι Hazard 14' και Haaland 18',32'.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για το ντέρμπι με τη Μπάγερν έμειναν οι τραυματίες Humels, Schmelzer και Zagadou. Επίσης εκτός λόγω Covid-19 ο Emre Can.

Πιθανή ενδεκάδα: Burki, Guerreiro, Akanji, Delaney, Meunier, Dahoud, Witsel, Sancho, Hazard, Brandt, Haaland.

Μπάγερν Μονάχου: Άλλη μία νίκη πέτυχε στη Κολωνία η Μπάγερν Μονάχου, φτάνοντας αισίως τις 8 συνεχόμενες σε όλες τις διοργανώσεις. Τα γκολ των «βαυαρών» πέτυχαν οι Muller στο 13' με πέναλτι και Gnabry στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Μεσοβδόμαδα ήταν καταιγιστική ισοπεδώνοντας με 6-2 τη Salzburg στη «Red Bull Arena». Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχισαν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 4' με τον Berisha, με τον Lewandowski να απαντά στο 21' από τα έντεκα βήματα. Στο 44' οι «βαυαροί» πήραν προβάδισμα στο σκορ χάρη στο αυτογκόλ του Kristensen. Στο 66' η Σαλζμπουργκ ισοφάρισε τον αγώνα με τον Okugawa, και κάπου εκεί η Μπάγερν Μονάχου ξέσπασε. Boateng στο 79', Sane στο 83', Lewandowski με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 88' και Hernandez στο 90+2 διαμόρφωσαν το τελικό 2-6, δίνοντας στην ομάδα τους την τρίτη σερί νίκη στο Champions League.

Αγωνιστικά νέα: Τον αγώνα κόντρα στη Ντόρτμουντ θα χάσουν οι τραυματίες Davies, Feldhahn, Kouassi και Tillman. Εκτός λόγω κορονοϊού βρίσκεται ο Sule. Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Goretzka και δίνεται ως αμφίβολος.

Πιθανή ενδεκάδα: Neuer, Sarr, Boateng, Alaba, Pavard, Kimmich, Tolisso, Gnabry, Muller, Coman, Lewandowski.

Προϊστορία: Από τέσσερις νίκες μετράνε οι δύο ομάδες στο «Signal Iduna Park» με άλλες δύο αναμετρήσεις να ολοκληρώνονται στην ισοπαλία.