Χωρίς σημαντικά προβλήματα οι Λύκοι, εκτός ο Ινκς στους Αγίους

Με τον αγώνα Γουλβς - Σαουθάμπτον ολοκληρώνεται η 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

0789: Wolverhampton Wanderers FC - Southampton FC 22:00 («Molineux»)

Γουλβς: Ηττήθηκε με 1-0 από τη Λέστερ και το σερί των τεσσάρων αγώνων αήττητη έλαβε τέλος. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Βάρντι στο 15', με τον ίδιο παίκτη να αστοχεί σε ακόμη ένα στο 39'. Ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα, ωστόσο στην επανάληψη παρόλο που ανέβασε απόδοση δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα.

*Κατά το 2020 έχει κρατήσει 13 φορές το μηδέν παθητικό, που είναι τα περισσότερα clean sheets από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά νέα: Ο βασικός στόπερ Κόαντι τέθηκε υπό περιορισμό, όμως το πιο πιθανό θα δώσει το παρόν του. Δεν βρίσκεται στο 100% της ετοιμότητας του ακόμη ο μπακ-χαφ Γιόνι, ενώ αμφίβολος είναι ο νεαρός μπακ-χαφ Νουρί.

Πιθανή ενδεκάδα: Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Σεμέδο, Νέβες, Ντεντόνκερ, Μαρσάλ, Ποντένσε, Νέτο, Χιμένες.

Σαουθάμπτον: Την τρίτη σερί νίκη πανηγύρισε στο 2-0 επί της Νιούκαστλ η Σαουθάμπτον, πριν από δύο εβδομάδες. Άνοιξε το σκορ νωρίς με τον Άνταμς (7') και ο Άρμστρονγκ οκτώ λεπτά πριν το 90' υπέγραψε τη νίκη των Αγίων.

Σε περίπτωση που η Σαουθάμπτον κερδίσει και τη Γουλβς, τότε για πρώτη φορά μετά το Μάιο του 2016 θα μετράει 4 διαδοχικές νίκες στη Πρέμιερ Λιγκ. Αρνητικό στατιστικό πάντως είναι ότι δεν έχει καταφέρει ακόμη να γευτεί τη χαρά της νίκης σε αγώνα της που διεξήχθη ημέρα Δευτέρα.

Αγωνιστικά νέα: Σημαντική για ακόμη ένα αγώνα η απουσία του αναντικατάστατου επιθετικού Ινγκς. Προλαβαίνει ο μπακ-χαφ Μπέρτραντ, ο χαφ Σμολμπόου και ο επίσης χαφ Γουόρντ-Πράουζ. Ανέτοιμος ακόμη ο μπακ Σαλίσου.

Πιθανή ενδεκάδα: ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς, Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Μπέρτραντ, Γουόλκοτ, Γουόρντ-Πράουζ, Ρομέου, Αρμστρονγκ, Ρέντμοντ, Ανταμς.

Προϊστορία: Μία νίκη και μία ισοπαλία μετράει η Γουλβς στα πιο πρόσφατα παιχνίδια με τη Σαουθάμπτον την τελευταία δεκαετία.