Πρωταθλήτρια Κύπρου 2018 η Πετρολίνα ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η πρωταθλήτρια Κύπρου 2018, μετά την τρίτη της νίκη επί του Κεραυνού, με 69-64, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» στην Λάρνακα, στο πλαίσιο του τρίτου αγώνα της σειράς της τελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League. To παιχνίδι ήταν κατά κύριο λόγο ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος του. Ο Κεραυνός προηγήθηκε με 16-13 στο τέλος της Α’ περιόδου, με την ΑΕΚ να καλύπτει την διαφορά και να παίρνει αυτή προβάδισμα με 37-32 με την ολοκλήρωση της περιόδου. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 50-47, ενώ έως την ολοκλήρωση του αγώνα οι Λαρνακείς πήραν την νίκη με τελικό σκορ 69-64. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 17 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και μέχρι το 3’ προηγήθηκε με 6-0 (τέσσερις πόντους ο Γκίμπσον, δύο ο Τάσιτς). Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Αμπουκάρ για Κεραυνό, Τάσιτς για ΑΕΚ), με το σκορ να οδηγείται στο 8-2. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και σημείωσαν έντεκα σερί πόντους (πέντε ο Αμπουκάρ, από δύο οι Μιχαήλ, Κινγκ, Παρκς), παίρνοντας προβάδισμα με 13-8. Μέχρι το 8’ το σκορ ήταν στο 15-11, ενώ με το φινάλε του δεκαλέπτου η ΑΕΚ μείωσε σε 16-13.

Έως το 11’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Πέτροβιτς για ΑΕΚ, Αμπουκάρ για Κεραυνό) με το σκορ να οδηγείται στο 18-15. Στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν καλύτερη στο παρκέ, καταφέρνοντας έως το 14:20 να σημειώσει έντεκα πόντους (πέντε ο Πέτροβιτς, από ένα τρίποντο οι Τρισόκκας-Ντουρέν) δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ με 26-18. Στην συνέχεια ο Ρος με τέσσερις δικούς του πόντους, μείωσε σε 26-22, ενώ αργότερα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο 18:30 το σκορ ήταν στο 31-27, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 37-32.

Με δύο πόντους του Αμπουκάρ ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο Κεραυνός, μειώνοντας σε 37-34, με την ΑΕΚ να απαντάει στο 23’ με δύο πόντους του Γκίμπσον (39-34). Ενάμιση λεπτό πιο μετά το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Αμπουκάρ και Ρος (39-38), ενώ ακολούθησαν τέσσερις πόντοι για την κάθε ομάδα (Σέρσι για ΑΕΚ, Παρκς για Κεραυνό) μέχρι το 25:30 (43-42). Μισό λεπτό πιο μετά ο Παντελή έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ, με το σκορ να πηγαίνει στο 45-42. Μέχρι το 27:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Μπάρκερ για Κεραυνό, Παντελή για ΑΕΚ), οδηγώντας το σκορ στο 47-44. Ένα λεπτό αργότερα οι Λαρνακείς αύξησαν την διαφορά κατά ένα πόντο (50-46), με τον Κεραυνό να σημειώνει μία ελεύθερη βολή με τον Μπάρκερ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (50-47).

Στο 32’ η ΑΕΚ με δύο πόντους του Σέρσι έφερε την διαφορά στους πέντε (52-47), για να απαντήσει ο Κεραυνός σημειώνοντας πέντε πόντους (τέσσερις ο Πέπερ, ένα ο Κινγκ) ισοφαρίζοντας σε 52-52. Μέχρι το 36’ οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και πέτυχαν έντεκα ακόμα πόντους (δύο τρίποντα ο Γκίμπσον, τρεις ο Μπιγκς, δύο ο Σέρσι), οδηγώντας το σκορ στο 63-52. Ο Κεραυνός κατάφερε να μειώσει αργότερα με έξι πόντους (τέσσερις ο Αμπουκάρ, δύο ο Ρος) σε 63-58.  Ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ ήταν στο 65-60, με τον Ρος να σημειώνει στην συνέχεια δύο ελεύθερες βολές και να μειώνει σε 65-62. Στο 39:38 ο Κινγκ ήταν άστοχος σε βολές, με το σκορ να παραμένει στο 65-62. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα οι Γκίμπσον-Σέρσι σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 69-62, με τον Κεραυνό να μειώνει σε 69-64 πριν το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 37-32, 50-47, 69-64