Με ελλείψεις για την υπέρβαση ο Ολυμπιακός

Τη Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός Πειραιώς στη τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

1778: Olympiacos Piraeus - Manchester City FC 19:55 («Γεώργιος Καραϊσκάκης»)

Ολυμπιακός: Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (πρώτο γκολ για φέτος από ημίχρονο) ήταν αρκετό για να δώσει στον Ολυμπιακό τη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό το περασμένο Σάββατο 21/11. Σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους», ο Φορτούνης (21'), ο οποίος έδωσε την 6η φετινή νίκη στην ομάδα του σε επτά αγώνες. Μ' αυτή του τη νίκη ο Ολυμπιακός παρέμεινε στη κορυφή, όμως συνεχίζει να τη μοιράζεται με τον Άρη Θεσσαλονίκης, τον οποίο θα συναντήσει το ερχόμενο Σάββατο (28/11) στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το ντέρμπι με τον Άρη όμως μπορεί να περιμένει, αφού απόψε θα δώσει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για το Τσάμπιονς Λιγκ, το οποίο παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες που αντιμετωπίζει, καλείται να το βγάλει εις πέρας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στις προηγούμενες τρεις αγωνιστικές ο Ολυμπιακός κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης (1-0) μόνο στη πρεμιέρα κόντρα στη Μαρσέιγ. Ακολούθησαν οι απανωτές εκτός έδρας ήττες από Πόρτο (2-0) και Μάντσεστερ Σίτι (3-0), χωρίς να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ, δύο ήττες που τον έριξαν στη τρίτη θέση του ομίλου.

Θεωρητικά η Σίτι, η οποία βρίσκεται στη κορυφή με εννέα βαθμούς θα καταλάβει την πρώτη θέση. Αυτό που απομένει πλέον για τον Ολυμπιακό είναι το κυνήγι της δεύτερης θέσης, την οποία αυτή τη στιγμή κατέχει η Πόρτο με έξι. Με τη διαφορά των τριών βαθμών να μην είναι απαγορευτική, οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν τη δική τους μάχη με τους «δράκους» για τη κατάκτηση της. Για να παραμείνει όμως αυτό το όνειρο ζωντανό, θα πρέπει στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Πόρτο να μην κερδίσει τη Μαρσέιγ και ο Ολυμπιακός, παρά τις σημαντικές απουσίες που ταλανίζεται, να βρει τον τρόπο να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα. Να κάνει κάτι παρόμοιο δηλαδή, όπως με Μαρσέιγ που σκόραρε στα τελευταία στάδια του αγώνα και πήρε το τρίποντο.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για τον σημαντικό αγώνα κόντρα στη Σίτι τέθηκαν οι Βαλμπουενά, Μπρούμα και Χολέμπας. Έχουν προσβληθεί από Covid-19 και βρίσκονται σε περιορισμό οι Χασάν, Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς. Ο Ραφίνια που αποκόμισε ένα πρόβλημα τραυματισμού στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό δείχνει να προλαβαίνει. Επίσης επιστρέφει ο Βινάγκρε. Τέλος, δεν έχουν δηλωθεί στην ευρωπαϊκή λίστα οι Τιάγκο Σίλβα, Λοβέρα, Μπρούνο και Κάιπερς.

Πιθανή ενδεκάδα: Σα, Ντρέγκερ, Μπα, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Μασούρας.

Μάντσεστερ Σίτι: Τη δεύτερη της φετινή ήττα γνώρισε η Σίτι, αυτή τη φορά από τη Τότεναμ σε παιχνίδι που έγινε το περασμένο Σάββατο (21/11) στο Λονδίνο. Το γκολ του Σον στο 5ο λεπτό έβαλε μπροστά τους «πετεινούς», οι οποίοι στη συνέχεια είδαν τους «πολίτες» να κυριαρχούν, όμως οι τελευταίοι ήταν άστοχοι σπαταλώντας σωρεία ευκαιριών. Στο 27' η Σίτι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR. Ότι δεν κατάφερε να κάνει η Σίτι το έκανε η Τότεναμ, η οποία χωρίς να απειλήσει, πέτυχε το δεύτερο της γκολ στο 65ο λεπτό με τον Λο Σέλσο και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Εδώ και καιρό η απουσία του Αγουέρο βγάζει μάτια και λόγω αυτού η Σίτι δεν μπορεί να βρει εύκολα το δρόμο προς τα δίκτυα. Αυτό το αποδεικνύουν και τα 7 τέρματα που πέτυχε στους τελευταίους 7 αγώνες που έδωσε.

Όσο αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, βρίσκεται στη πρώτη θέση και αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, τον οποίο νίκησε με 3-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην Αγγλία. Κατάφερε να προηγηθεί με τον Φεράν Τόρες (12'), για να ακολουθήσουν τα άλλα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο με Ζεσούς (81') και Κανσέλο (90').

Σε περίπτωση που κερδίσει απόψε τότε κάνει το 4/4 και σφραγίζει τη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αγωνιστικά νέα: Ο Πεπ Γκουαρντιόλα βλέποντας την ομάδα του να κατέχει το απόλυτο στο θεσμό, ενδέχεται να προβεί σε μερικό ροτέισον. Γι' αυτό και άφησε εκτός αποστολής για λόγους ξεκούρασης τους Γουόκερ και Ντε Μπρούινε. Αντίθετα, επιστρέφουν από τους τραυματισμούς τους οι Μεντί, Φερναντίνιο και Αγουέρο. Παραμένει εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ακέ.

Πιθανή ενδεκάδα: Έντερσον, Κανσέλο, Ρ. Ντίας, Στόουνς, Ζιντσένκο, Ρόδρι, Φόντεν, Γκουντογκάν, Τόρες, Στέρλινγκ, Ζεσούς.

Πρώτος αγώνας: Στον αγώνα που διεξήχθη στο «Εtihad», νικητές ήταν οι «πολίτες» με 3-0, χάρη στα γκολ των Φ. Τόρες (12'), Ζεσούς (81') και Κανσέλο (90').