Osasuna - Alaves

Με το Οσασούνα - Αλαβές στο «El Sadar» ρίχνει αυλαία η 16η αγωνιστική στη Λα Λίγκα.

1051: CA Osasuna - Deportivo Alaves 17:15 («El Sadar»)

Οσασούνα: Την ευκαιρία να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από δύο μήνες και κάτι απώλεσε η Οσασούνα στην έδρα της Έλτσε. Μόλις στο 10' κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το γκολ του Γκαρθία, όπου έμεινε μέχρι την ανάπαυλα. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση, ενώ στο 64' ο Μπράσανατς έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση ισχύος. Ωστόσο, το προβάδισμα των φιλοξενουμένων δεν κράτησε για πολύ, αφού η Έλτσε απάντησε ξανά στο 78', με το 2-2 να μένει μέχρι τέλους και να κρίνεται δίκαιο. Έτσι διατηρήθηκε για μία ακόμη αγωνιστική στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς. Την Κυριακή (3/1) θα πάει στο «Σαν Σεμπαστιάν» για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτίει τιμωρία ο Ινιγο Πέρεθ (μπακ), τραυματίες οι Ρονκάγλια (μπακ/στόπερ), Τορό (χαφ) και Άβιλα (επιθετικός). Αντίθετα, επιστρέφει στην αποστολή ο Γιόνι Ροντρίγκεθ (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ρούμπεν, Βιδάλ, Ντ. Γκαρθία, Αριντάνε, Χ. Κρουθ, Ρ. Τόρες, Οϊέρ, Μονκαγιόλα, Ρουμπέν Γκαρθία, Καλέρι, Μπούντιμιρ.

Αλαβές: Σημαντική νίκη με ανατροπή (2-1) από το πρώτο ημίχρονο ενάντια στην Εϊμπάρ πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Αλαβές, καταφέρνοντας να αποσπαστεί έστω και προσωρινά από την επικίνδυνη ζώνη. Μόλις στο 4' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, ενώ στο 41' ο Μέντες και στο 45+2 ο Ντίβερσον έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Όπως και κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου έτσι και στην επανάληψη ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, χωρίς όμως το σκορ να αλλάξει. Έτσι η Αλαβές πήρε αυτή τη σημαντική νίκη-ανάσα. Την Κυριακή (3/1) ακολουθεί δύσκολη αποστολή, αφού θα φιλοξενήσει την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο Μπατάλια (μέσος). Δεύτερο παιχνίδι εκτός ο Ροντρίγκο Έλι (αμυντικός), ο οποίος θα λείψει για πολύ καιρό εκτός, αφού υπέστη ρήξη χιαστών. Αμφίβολη η συμμετοχή των Πονς (χαφ) και Ντουάρτε (μπακ). Ερωτηματικό η συμμετοχή του Πελετέιρο (επιτελικός) στην αρχική ενδεκάδα, καθώς δήλωσε ότι έχει στα χέρια του προτάσεις για να αποχωρήσει από την ομάδα.

Πιθανή ενδεκάδα: Πατσέκο, Ναβάρο, Λεζέν, Λαγουάρδια, Ντουάρτε, Έντγαρ (Πελετέιρο), Μ. Γκαρθία, Πίνα, Ριόχα, Λούκας, Χοσέλου.

Προϊστορία: Σε παιχνίδια που διεξήχθησαν στη Παμπλόνα, Οσασούνα και Αλαβές μετράνε από δύο νίκες.