Θέλει τελικό και το δείχνει η Τότεναμ

Ημιτελικός αγώνας για το Λιγκ Καπ, με την Τότεναμ να υποδέχεται στο «Tottenham Hotspur Stadium» την Μπρέντφορντ.

*Ο αγώνας στο Λονδίνο είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση 90λεπτης ισοπαλίας θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και ακολούθως η διαδικασία των πέναλτι.

**Η ομάδα που θα καταφέρει να κατακτήσει το τρόπαιο, εξασφαλίζει αυτόματα θέση στα πλέι-οφ της νεοσύστατης διοργάνωσης της Ουέφα, Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Οι ομάδες έχουν δικαίωμα για 5 αλλαγές.

1062: Tottenham Hotspur FC - Brentford FC 21:45 («Tottenham Hotspur Stadium»)

Τότεναμ: Προέρχεται από καθαρή νίκη με 3-0 επί της Λιντς το περασμένο Σάββατο (2/1), με τους συνήθεις ύποπτους Κέιν στο 29' με πέναλτι και Σον στο 43' να εκμεταλλεύονται τα λάθη της άμυνας των «παγωνιών» και να βάζουν την ομάδα τους με δύο γκολ μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άλντερβαϊρλντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με το οποίο η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες, μετά από 4 ανεπιτυχή αποτελέσματα στη Πρέμιερ Λιγκ (0-2-2).

Για να φτάσει μέχρι τα ημιτελικά η Τότεναμ «ίδρωσε» και με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο (70',81') πέρασε από την έδρα της Στόουκ, κερδίζοντας την τελικά με 1-3. Στα αξιοσημείωτα, η τελευταία φορά που οι «πετεινοί» συμμετείχαν σε τελικό Λιγκ Καπ ήταν τη σεζόν 2014-15, ενώ μένουν μακριά από τρόπαια από τη σεζόν 2007-08. Ο σημερινός ημιτελικός είναι ο 16ος που συμμετέχει η Τότεναμ, καταφέρνοντας να πανηγυρίσει την πρόκριση στους 8 από τους 15 προηγούμενους. Επίσης, συμμετείχε σε τελικό ισάριθμες φορές (3), όταν στην ημιτελική φάση τέθηκε αντιμέτωπη με ομάδα που αγωνίζεται σε κατώτερη κατηγορία.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο Ντόχερτι (μπακ), ενώ δεν βρίσκονται ακόμη στο 100% οι Μπέιλ (εξτρέμ) και Λο Σέλσο (χαφ). Μη διαθέσιμος λόγω παραβίασης του υγειονομικού πρωτοκόλλου για τον κορωνοϊό ο Λαμέλα (χαφ). Επιστρέφουν οι Λούκας (εξτρέμ) και Βινίσιους (επιθετικός). Με ερωτηματικό η συμμετοχή του Μπεργκβάιν (εξτρέμ). Δεν αναμένεται να προβεί σε εκτεταμένο ροτέισον ο Ζοζέ Μουρίνιο, με τις προθέσεις του να είναι γνωστές...

Πιθανή ενδεκάδα: Γιορίς, Οριέ, Ντάιερ, Σάντσες, Ρεγκιλόν, Εντομπελέ, Χόιμπιεργκ, Γουίνκς, Λούκας, Σον, Κέιν.

Μπρέντφορντ: Η πρώτη αναμέτρηση της Μπρέντφορντ για το νέο έτος (Σάββατο 2/1) με αντίπαλο τη Μπρίστολ Σίτι αναβλήθηκε λόγω εμφάνισης κρουσμάτων κορωνοϊού στους φιλοξενούμενους. Λίγες μέρες νωρίτερα (30/1) είχε προηγηθεί η μεγάλη εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπόρνμουθ, η οποία της επέκτεινε το αήττητο σερί (9 νίκες - 7 ισοπαλίες), φτάνοντας έτσι στα τέσσερα νικηφόρα αποτελέσματα σε όλες τις διοργανώσεις, με τα οποία κατάφερε να ανέβει στη δεύτερη θέση της Τσάμπιονσιπ.

Η Μπρίστολ Σίτι ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα και με γκολ του Σολάνκε στο 25' πήρε το προβάδισμα. Στη συνέχεια η Μπρέντφορντ ανέβασε την απόδοση της και στο 37' έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντάλσγκααρντ. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν εξίσου καλό, αφού ακολούθησαν λιγοστές φάσεις και στις δύο πλευρές, που σε μία απ' αυτές η Μπρέντφορντ κατάφερε και σκόραρε με την κεφαλιά του Φόσου στο 79' και πήρε τη νίκη με 2-1.

Για να φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, η Μπρέντφορντ απέκλεισε αρχικά τη Γουίκομ (1-1 κανονική διάρκεια, 4-2 πέναλτι εντός) και στη συνέχεια τις Σαουθάμπτον (2-0 εκτός), Γουέστ Μπρομ (2-2, 5-4 πέν. εκτός), Φούλαμ (3-0 εντός) και Νιούκαστλ (1-0 εντός). Βλέποντας να αποκλείει τέσσερις ομάδες από την Πρέμιερ, αυτό πάει να πει ότι η ομάδα του Τόμας Φρανκ είναι υπολογίσιμη και χρειάζεται τη δέουσα προσοχή.

Ο αγώνας με τη Τότεναμ αποτελεί πρόκληση, αφού είναι ο πρώτος ημιτελικός στην ιστορία της ομάδας σε φάση νοκ άουτ. Δύσκολη η αποστολή των «μελισσών» κόντρα στους «πετεινούς», όμως οι πρώτοι δεν θα παραδώσουν τα όπλα αμαχητί και θα το παλέψουν κι όπου τους βγάλει.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Νόργκααρντ (αμυντικός χαφ) και Μπαπτίστ (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Ράγια, Ντάλσγκααρντ, Γιάνσον, Πίνοκ, Χένρι, Γένσεν, Γιάνελτ, Ντα Σίλβα, Μπουεμό, Τόνι, Κάνος.

Προϊστορία: Η Τότεναμ έχει ξαναφιλοξενήσει τη Μπρέντφορντ σε αγώνες Efl Cup, με τους «πετεινούς» να πετυχαίνουν ισάριθμες νίκες.