Επιστροφή στις νίκες με γκολ για Λειψία

Στη «Volkswagen Arena» η Βόλφσμπουργκ υποδέχεται τη Λειψία για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga.

1292: VFL Wolfsburg - RB Leipzig 16:30 («Volkswagen Arena»)

Βόλφσμπουργκ: Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου. Σ' εκείνο τον αγώνα κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10' με το γκολ του Στέφεν, για να δεχτεί την απάντηση των γηπεδούχων στο 29'. Στην επανάληψη έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Άρνολντ με απευθείας κόκκινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα είδε την αντίπαλο της να πετυχαίνει δεύτερο γκολ και να δέχεται την ανατροπή. Αν και με 10 παίκτες η Βόλφσμπουργκ, έβγαλε τα ψυχικά αποθέματα και στο 66' κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βέγκχορστ. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, πολύτιμος εν τέλει ο βαθμός για τους φιλοξενούμενους, καθώς απέφυγαν τη δεύτερη σερί ήττα, μετά απ' εκείνη της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Ντόρτμουντ (2-0).

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο χαφ Άρνολντ. Τραυματίες οι Ρουσιγιόν (αριστερός μπακ) και Λακρουά (στόπερ). Με κορωνοϊό ο τερματοφύλακας Πέρβαν.

Πιθανή ενδεκάδα: Καστέελς, Οτάβιο, Πόνγκρασιτς, Μπρουκς, Μπάκου, Γκιλαβόγκι, Στέφεν, Γκέρχαρντ, Σλάγκερ, Μπρέκαλο, Βέγκχορστ.

Λειψία: Κατώτερη των περιστάσεων αποδείχθηκε η Λειψία στον αγώνα με τη Ντόρμουντ και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (55' Σάντσο, 71', 84' Χάαλαντ) καθάρισαν την υπόθεση νίκη, με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν με τον Σόρλοτ στα τελευταία λεπτά. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους «ταύρους» σε εννέα αγώνες ανεξαρτήτου διοργάνωσης, εκ των οποίων οι οκτώ ήταν για τη Μπουντεσλίγκα. Έτσι χάθηκε και η ευκαιρία να ανέβει στη πρώτη θέση, μένοντας στο -2 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Αγωνιστικά νέα: Πάρα πολλά τα προβλήματα στη Λειψία για ακόμη ένα παιχνίδι. Συνολικά 7 ποδοσφαιριστές είναι εκτός και ένας με ερωτηματικό. Εκτός βρίσκονται οι Χάρτμαν (δεξιός εξτρέμ), Χένριχς (δεξιός μπακ), Κλάιβερτ (αριστερός εξτρέμ), Κονατέ (στόπερ), Λάιμερ (χαφ), Ενκουνκού (επιτελικός μέσος) και Σομποσλάι (αριστερός χαφ). Αμφίβολος ο Καμπλ (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Γκουλάσι, Όρμπαν, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργκ, Ανχελίνο, Χαϊντάρα, Σάμπιντζερ, Άνταμς, Όλμο, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν.

Προϊστορία: Από μία νίκη μετράνε οι Βόλφσμπουργκ και Λειψία στη «Volkswagen Arena», ενώ άλλα δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.