Μοναδικό ζητούμενο η νίκη για τη Λειψία

Η Λειψία υποδέχεται στη «Red Bull Arena» την Ουνιόν Βερολίνου για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga.

1642: RB Leipzig - Union Berlin 21:30 («Red Bull Arena»)

Λειψία: Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που η Λειψία μένει μακριά απ' τη νίκη. Αυτή τη φορά εξήλθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και έδωσε την ευκαιρία στη Μπάγερν Μονάχου να βρεθεί στο +4. Οι «ταύροι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με το γκολ του Μουκιέλε μόλις στο 5ο λεπτό, όμως οι «λύκοι» με δύο γκολ στο 22' και 35' γύρισαν το παιχνίδι πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54' η Λειψία ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Όρμπαν, ενώ λίγο αργότερα η Βόλφσμπουργκ έφτασε κοντά στο να πετύχει τρίτο γκολ, ωστόσο το κάθετο δοκάρι στάθηκε σύμμαχος των φιλοξενουμένων. Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό. Θέλοντας να μην δώσει άλλη ευκαιρία στη Μπάγερν να ξεφύγει, η Λειψία καλείται σήμερα να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Αγωνιστικά νέα: Με τα ίδια προβλήματα πάει να αντιμετωπίσει την Ουνιόν η Λειψία. Εκτός λόγω τραυματισμών παραμένουν οι Σόμποσλαϊ (χαφ), Κονατέ (στόπερ), Χένριχς (δεξιός μπακ) και Λάιμερ (αμυντικός χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Γκούλασι, Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Μουκιέλε, Καμπλ, Ζάμπιτσερ, Ανχελίνο, Χαϊντάρα, Ντάνι Όλμο, Φόρσμπεργκ.

Ουνιόν Βερολίνου: Με γκολ του Τόιχερτ στο 88' η Ουνιόν Βερολίνου κέρδισε την Μπάγερ Λεβερκούζεν, αποδεικνύοντας ότι η φετινή της εκπληκτική πορεία μόνο τυχαία δεν είναι. Με τη νίκη αυτή η ομάδα από το Βερολίνο έφτασε τις επτά και δικαίως βρίσκεται στα ψηλά (5η) της Μπουντεσλίγκα με 28 βαθμούς, παραμένοντας μάλιστα για έξι διαδοχικά παιχνίδια πρωταθλήματος αήττητη.

Αγωνιστικά νέα: Προβλήματα τραυματισμών προέκυψαν στο μεσοεπιθετικό κομμάτι για την Ουνιόν. Τραυματίες οι Κρούζε (μεσοεπιθετικός), Πογιανπάλο (επιθετικός) και Ούτζα (επιθετικός), ενώ νέα απώλεια ο Μπέκερ (μεσοεπιθετικός). Απ' εκεί και πέρα, εξαιρετικά αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Χίμπνερ (στόπερ). Μέσα σ' όλα αυτά τα προβλήματα υπάρχουν και θετικά νέα, καθώς επιστρέφει μετά από απουσία έξι αγώνων ο Γκέντνερ (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Λούτε, Φρίντριχ, Κνόχε, Σλότερμπεκ, Τρίμελ, Πρέμελ, Λεντς, Αντριχ, Ινγκβαρτσεν, Τόιχερτ, Αβονίγι.

Προϊστορία: Μοναδική μεταξύ τους αναμέτρηση η περσινή, όταν η Λειψία επικράτησε με 3-1 της Ουνιόν Βερολίνου.

18.01.20

Bundesliga

Λειψία

Ουνιόν Βερολίνου

3 : 1

*Τα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα έχουν φέρει τους γηπεδούχους στο -4 από τη κορυφή. Θέλοντας λοιπόν η Λειψία να μη χάσει επαφή με τη Μπάγερν θα μπει δυνατά, ώστε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να ευκολύνει το έργο της. (1/1 Ht/Ft 2.30 ψηλότερη απόδοση στη Meridianbet).

HAPPY MONDAY BONUS: Κάθε Δευτέρα επωφεληθείτε επιπλέον 20% μπόνους στη κατάθεση σας!