Παραδοσιακά οι αναμετρήσεις τους δείχνουν γκολ

Με το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της Τότεναμ και της Λίβερπουλ στο «Tottenham Hotspur Stadium» ολοκληρώνεται η 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

0536: Tottenham Hotspur FC - Liverpool FC 22:00 («Tottenham Hotspur Stadium»)

Τότεναμ: Στον αγώνα κυπέλλου με τη Γουίκομπ, η Τότεναμ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 25', ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπέιλ. Κι ενώ ο αγώνας κυλούσε προς παράταση μεριά, με τρία γκολ από το 86' και έπειτα, οι «σπερς» πήραν τη νίκη με 1-4 αλλά και το εισιτήριο για τους «16», εκεί όπου θα τεθούν αντιμέτωποι εκτός έδρας με την Έβερτον (10/2). Στη Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της ουραγού Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Σκόρερ, οι Οριέ (5'), Κέιν (40') και Ντομπέλε (62'), με τις «λεπίδες» να μειώνουν νωρίτερα (59') σε 1-2. Πρωταρχικός στόχος για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν η τετράδα. Βρίσκεται μία ανάσα απ' αυτήν και με νίκη σήμερα ανεβαίνει τέταρτη.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένει τραυματίας οι Λο Σέλσο (χαφ), ενώ αμφίβολοι είναι οι δύο μπακ Ντόχερτι και Ντέιβις, όπως και ο Ντέλε Άλι (μεσοεπιθετικός). O τελευταίος βρίσκεται στο στόχαστρο της Παρί Σεν Ζερμαίν. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ο Ρεγκιλόν (μπακ), ο οποίος θα μείνει εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων για το διάστημα των 2-3 εβδομάδων.

Πιθανή ενδεκάδα: Γιορίς, Οριέ, Ντάιερ, Σάντσες, Αλντερβάιρλντ, Nτομπέλε, Χόιμπιεργκ, Σισοκό, Μπεργκβάιν, Σον, Κέιν.

Λίβερπουλ: Δεν διανύει καλό μομέντουμ η Λίβερπουλ και αυτό επιβεβαιώθηκε και στον αγώνα κυπέλλου με τη Γιουνάιτεντ στο Όλντ Τράφορντ, όπου γνώρισε την ήττα με 3-2 και τον αποκλεισμό. Μία βδομάδα προηγουμένως έπεσε θύμα έκπληξης στην έδρα της από τη Μπέρνλι (0-1), με πέναλτι στο 83', το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπαρνς. Αυτή η ήττα ήταν και η πιο «βαριά» για τους «ρεντς», αφού έσπασε και το αήττητο σερί που κουβαλούσαν για 68 εντός έδρας αναμετρήσεις. Και να 'ταν μόνο αυτό; Παρέμειναν για πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη (0-3-2), εκ των οποίων στις τέσσερις τελευταίες δεν έχουν πετύχει ούτε και ένα γκολ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ με την αγωνιστική της κάμψη έχασε πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση του τίτλου και πλέον βρίσκεται στο -7 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι γνωστοί, Φαν Ντάικ (στόπερ), Γκόμεζ (στόπερ), Ζότα (επιθετικός) και Κεϊτά (χαφ). Λογικά προλαβαίνουν οι Μάτιπ (στόπερ) και Χέντερσον (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Μιναμίνο, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο.

Προϊστορία: Από τέσσερις νίκες μετράνε Τότεναμ και Λίβερπουλ στο Λονδίνο, ενώ άλλες δύο αναμετρήσεις τους έληξαν ισόπαλες.